Dead Again TYPE O NEGATIVE
SPV Music / Atlantis Müzik
Peter Steele ''gotik metalin karizmatik tanrısı'' olmadan önce bir ''Brooklyn hanzosu'' idi.
Evet yanlış duymadınız, dünyanın en karizmatik, en yapılı ve kadınları kendine aşık eden bu metal ikonu bir zamanlar tüm dünyanın nefretini üzerine çekmeye çalışan, nazi, komünist, kadın düşmanı vb. şekillerde damgalanmış, albüm kapağına anüsünün fotoğrafını koyan, içinde "eğer bir şeyi yiyemiyor veya s**emiyorsan onu öldüreceksin" gibi cümleler geçen lirikler yazan bir magandaydı. 1993'te "Bloody Kisses"ı yayınlayarak hem metal dünyasında kendine özel bir yer edinen, hem de Roadrunner Records'un platin plak ödüllü ilk grubu olma şerefine erişen Type O Negative ilk zamanlarında kafadan kontak 10 dakikalık cinayet epikleri yazan bir gruptu. Tabi Peter Steele'in Type O öncesi grubu, insanlık düşmanı, tüm zamanların en nefret edilesi üçlüsü Carnivore var bir de ama ona hiç girmeyelim, o zaman hiç çıkamayız.
Bir atom bombasının yıkıcı gücüne sahip "World Coming Down" adlı başyapıtları ile dinleyicilerini ikiye bölen gothadelic metal kralları bir önceki albümleri "Life Is Killing Me" ile tekrar daha büyük kitlelere hitap edebilecek, kolay dinlenebilir bir müzik yapmak olduğu kadar köklerine dönmek istediklerinin işaretlerini de veriyordu. Sonra acayip bir şeyler oldu. Grup Roadrunner'ı bırakıp SPV'ye geçti, Peter Steele eskiden olduğu gibi bıyık bıraktı, adam dövmek ve uyuşturucu kullanmaktan hapse girdi, akabinde psikolojik yardım aldı, annesini kaybetti ve genel anlamda çöktü. Bu sürecin izleri baştan sona yeni Type O başyapıtı "Dead Again"de görülebilmekte. "Dead Again" grup için yeni bir başlangıç niteliği taşıyor ve genel anlamda da grubun şu ana dek meylettiği tüm müzikal eğilimlerin bir karışımını sunuyor. Kullanılan kaotik kanvas "Slow, Deep And Hard"a ait, vuruculuk gücü "World Coming Down"a, atmosfer "October Rust"a, melodik yapı "Bloody Kisses"a, enerji de "Life Is Killing Me"ye. Parçaların büyük kısmı aynı ilk albüm "Slow, Deep And Hard"daki gibi çok hızlı bölümlerden çok yavaş bölümlere birden bire atlayıveriyor. Peter Steele bunu "kullandığı antidepresanları bırakmasının bir sonucu" olarak açıklıyor. Açılış parçası 'Dead Again' ve 'Halloween In Heaven' grubun punk esintili çalışmalarına iki harika örnek. İnanılmaz görkemli bir "marş" bölümüne sahip 'September Sun' grubun "October Rust" dönemini hatırlatıyor. 14 dakikalık 'These Three Things' albümün merkezinde dipsiz bir kuyu gibi duruyor ve tarifi zor depresif bir yolculuk sunuyor. 'Tripping A Blind Man' ve 'An Ode To Locksmiths' grubun ilk zamanlarını anımsatan iki müthiş çalışma. 'Some Stupid Tomorrow' Carnivore tadında vurucu bir beste. Kapanıştaki 'Hail And Farewell To Britain' ise hem yürek burkan, hem de çılgınca bir espri anlayışı barındıran bir başyapıt. Albümün prodüksiyonu çok çiğ, çoğu parçada bir "jam session" havası hakim. Kenny Hickey'nin vokallerde Steele'e yoğun destek çıkması da ayrıca takdire şayan bir durum. Lafı çok uzatmaya gerek yok. "Dead Again", kariyerinde "çok iyi" olmayan tek bir albüm bile barındırmayan bir grubun yeni albümü ve grup kalite seviyesinden yine zerre ödün vermiyor. Type O Negative hala müzik dünyasının en özgün ve en güçlü gruplarından biri. Ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz ama bu başyapıta kayıtsız kalmamalısınız.

Mert Yıldız

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.