United Abominations MEGADETH
Roadrunner Records / Equinox Müzik
Heavy metalin en esrarengiz topluluklarından biri olan büyük Megadeth, terbiyesizlikten dili dönen model metal jenerasyonuna nasıl görünecektir? Ya da eski kudretli müziği şimdiki zamanda yeni bir albümle nasıl kıyaslanacaktır?
Çok açıdan zor mesele gibi. "United Abominations", eski görkemli Megadeth albümlerinin kademesine yaklaştırılmadan dikkate alınmalı bu yüzden. Bu nedenle bu dev topluluğu "United Abominations" ile tanıma şansına sahip olabileceklere bu uyarı mecburen yapılmalı. Sonra da dönüp Linkin Park gibi feci sulandırılmış gruplarla Megadeth gibi karanlık sularda yüzenler kıyasa tabi tutulmamalı.
Bu yeni Megadeth albümünün müzikalite anlamında bir şaheser olmadığı açıkça ortada. Fakat bu izlerden başka bir yolu tutan bir başka Megadeth albümü ile karşı karşıya olduğumuzu kim iddia edebilir ki? Bu kızgın heavy metal ocağında 80'lerde devasalığını kazanan sahnesinde, güç ve kabiliyet şaheserliğinden miras edinmiş bir müzik çünkü.
"United Abominations", her şeyden önce Megadeth karakterine kale gibi sarılmış bir heavy metal albümü. Bu tanım onun müzikalite standartı ile ilgili bir gerçeklik değil elbette. Ve açıkçası bu yönüne döndüğümüzde eski albümlerle kıyaslamak kolaycı ve pek tabii ki suçlayıcı unsurları da getirir önümüze. Yoksa değil Megadeth, yapılan her heavy metal albümü için "Rust In Peace" engelini herkesin önüne koyabiliriz. Fakat yine de "United Abominations"ın üstün bir albüm olduğunu iddia etmek saçmalığa geçer. Delilsiz olur üstelik.
"United Abominations", oldukça klişe Megadeth gitarları ile sürülmesine, Dave'in biçare çocuklara benzeyen ve asla olgunlaşmayan enteresan vokallerine rağmen her Megadeth albümünde olduğu gibi keyifli ve oturaklı bir dinleti çıkarıyor ortaya. Üstelik hala Marty Friedman'dan sonraki hiçbir Megadeth gitarına sempati beslemeyen bir dinleyicisi olarak bunu rahatça söyleyebiliyorum. Önemli değişiklikler içermemesi, müzikalitesinin çok yüksek olmaması gerçekliği dışında muhtemelen dahiyane müzik adamı Dave Mustaine'e ve sihirli Megadeth'ine ait esrarengiz bir keyif bu. Belki de yeniden duymak ya da yeni kayıtların önümüze gelmesi gibi anlık bir heyecan...
Metalin en parlak günlerinden kaçırılmış gibi duran 'Sleepwalker' veya ilk kez bu kadar kesik Megadeth gitarlarıyla ortaya çıkan 'Pray For Blood' gibi güçlü örnekler var. Fakat belirttiğim gibi albüm standartının çok yüksek olduğu söylenemez. Ama benim için en rahatsız edici unsur şişirilmiş bir kadın vokalistin 'A Tout Le Monde' gibi inanılmaz bir klasiğin ruhuna tecavüz etmesidir sanırım. Hiç bir şekilde değer veremeyeceğim bir detay bu da...
"United Abominations" bütünlüğü için ifade edebilecek en net şey; sahipleri Megadeth'in dünyanın en zeki heavy metal topluluğu olmasıdır. Bu yüzden mütevazilik şaşırtır bizi. Çünkü Megadeth dahiyane bir heavy metal hadisesi olmuştur hep!

Şanver Ofluoğlu

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.