My Winter Storm TARJA TURUNEN
Universal
Tarja'nın 'I Walk Alone'u ile Nightwish'in 'Amaranth'ı yakın zamanlarda nete düştüğünde iki şarkıdan 'I Walk Alone'un yanında duruyordum.
'Amaranth' bir b-side Nightwish şarkısı gibi duruyordu (zaten son ana kadar da b-side'mış), 'I Walk Alone' ise ahım şahım bir şarkı olmasa da vurucu nakaratıyla ve Tarja'nın vokalleriyle bir adım öndeydi. Tarja bu albüm için kuvvetli bir kadroyu bir araya getirmişti. Faith No More, Jewel, The Breeders prodüktörü Daniel Presley kontrolünde basta Living Colour, Satriani, Madonna ile çalışmış Doug Wimbish, gitarda Farmer Boys'tan Alex Scholpp, davulda Seal ve Air'dan Earl Harvin'den kurulu sağlam bir grup vardı. Dünya çapındaki bestekarlardan ve prodüktörlerden şarkılar alınmıştı. Plak şirketi majör firma Universal'di. Ama işte arkanız ne kadar güçlü olursa olsun müzik kalpten yapılmadıkça hiçbir işe yaramıyor. Tarja çok güçlü bir yorumcu, opera dünyası için bile ayrıcalıklı bir ses olabilir ama yaratıcı değil. Tuomas onu grubuna almasa kendi şarkılarını yapmak belki de aklının ucundan geçmeyecekti. Diğer yandan projede bir yapaylık olduğu da hissediliyor. Belli ki Universal "Avrupa'nın Amy Lee'sini yaratacağız" gazıyla girmiş bu işe. Ama bari bunu başarsalarmış çünkü müzik hiç öyle değil. Şarkıların çoğu Emma Shapplin tarzı pop-opera şarkıları. Sert şarkılardan 'Ciaron's Well'ın göstermelik thrash sertliği de, 'Lost Northern Star'ın Within Temptation hissi de sırıtıyor. Şarkı sözlerine yansıyan yapay ve çocuksu gotik estetik de hiç hoş değil. Bir örnek vermek gerekirse; bonus şarkılardan birinin adı 'Damned Vampires & Gothic Divine' (Kahrolası Vampirler ve Gotik İlahiyat)! Hayatında Edgar Allan Poe okumamış 10 yaşındaki çakma gotik kızlar bile böyle şiirler yazmaz :) Bir de Alice Cooper'ın 'Poison' cover'ı var albümde, duyduğum en gereksiz coverlardan biri. Bu kadar geçirdikten sonra albümün gerçekten iyi olan şarkılarını sıralayayım; 'Die Alive', 'Sing For Me' ve 'I Walk Alone'. Bence Tarja'nın ikinci albümünde ya tamamen metal'den uzaklaşıp Emma Shapplin 2 olma yolunda ilerlemesi ya da Tuomas gibi kadın vokalistli metal gruplarında makine gibi beste üreten adamlara şarkı yaptırması lazım. Ya da iki taraf iki ayrı açık mektupla "biz barıştık" desinler, Tarja Nightwish'e geri dönsün, hatta Marcelo'dan boşansın, Tuomas'la evlensin, onlar ersin muradına biz çıkalım kerevetine :)

Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.