Dethalbum DETHKLOK
Williams Street
Bir Spinal Tap albümü veya South Park soundtrack'i müzikal kriterler çerçevesinde nasıl eleştirilebilirse bir Dethklok albümü de öyle eleştirilebilir. Mi acaba?
Heavy metal dinleyicilerinin bir kısmının albüm kapaklarındaki karanlık figürlerden, Eddie'lerden, Vic Rattlehead'lerden etkilenip bu müziğe gönlünü kaptırdığını düşünürsek metal'in büyüsünde çizgilerin de önemli role sahip olduğu sonucuna varırız. Bu yüzden Dethklok her şeyden önce ilginç bir proje. İlginç olma durumu; sanatsal ifadenin en büyük tılsımlarından biridir, ilk etapta ilgimizi çektiğimiz için o esere ilgi duyarız. Ve her ne kadar 80'lere dönüş furyasına sevinsem de metal'in içine girdiği kısır döngü dahilinde uzun zamandır Dethklok kadar "ilginç" bir grup çıkmadığını kendi adıma söyleyebilirim. Brendon Small isimli Berklee mezunu bir gitar manyağının davul dışında tüm enstrümanları çaldığı Dethklok tüm metal tarihine yapılmış bir tribute gibi duruyor. Metallica-vari sert güçlü rifler, Children of Bodom-vari dört nala koşan melodiler, Glenn Benton-vari bir vokal ve şaşılası bir virtüözite diyerek özetleyebileceğimiz müziklerinin içinde Amon Amarth, Arch Enemy, Death, Necrophagist, Queen, Dragonforce gibi grupları duymanız mümkün. Death, Dark Angel, Devin Townsend gibi isimlerle çalışmış uzaylı davulculardan Gene Hoglan'ı da es geçmememiz gerekiyor elbette. Çok büyük bir etkisi olmasa da projeye klas ve ciddiyet getirdiği kesin. Tabii karşımızdaki grup bir çizgi film grubu olduğu için şarkılardan maksimum zevki almak için çizgi filme de aşina olmanız gerekiyor. Dethklok'un bir kahve şirketi için yaptığı 'Duncan Hills Coffee' reklam cingılı, Finlandiya'dan özür dileyeyim derken bir ülkeyi tarumar eden bir troll'ü canlandırmalarına neden olan 'Awaken' ve Nathan Explosion'ın yeterince metal olmadı diyerek tüm kayıtlarını sildiği 'Thunderhorse' tek başına iyi şarkılar olsa da çizgi filmde olanları bildiğiniz zaman içinize daha iyi işliyor. Ama sözlerle birlikte okuduğunuzda hastası olabileceğiniz 'Go Forth And Die' ve 'Fan Song' gibi şarkılar da Metalocalypse izlememiş olanları ihya edebilir. Dethklok hem matrak, hem de ilginç bir metal projesi. Kulak vermenizde fayda var.

Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.