Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00243/
Sworn To A Great Divide
Nuclear Blast / Atlantis Müzik
2005 çıkışlı ''Stabbing The Drama'' adlı albümleri ile İsveç'i aşıp tüm Avrupa'da popüler olan ve Ozzfest sayesinde Amerika hayalini de gerçekleştirmiş olan Soilwork, bestecisi Peter Wichers'ın (aynı zamanda grubun kurucularındandır) ayrılmasının ardından yayınladığı bu ilk albüm ile yoluna emin adımlarla devam ediyor.
Peter'dan sonra grubun nasıl bir albümle karşımıza çıkacağını merak ediyorduk. "Sworn To A Great Divide" bu merakımızı giderirken, yeni gitarist Daniel'ın (aynı zamanda Dimension Zero'da çalıyor) grubun diğer gitaristi Ola ile gayet iyi anlaşıp önceki albümler ile arada büyük farklar yaratmayacak bir beste yaratım sürecine girdiklerini de ortaya çıkarıyor. İsveç ve Soilwork usulü metalin yer yer metalcore öğeleri ile süslenmiş hali mevcut bu albümde. Geçtiğimiz ayki sayımızda röportaj yaptığımız vokalist Björn ise vokal melodileri konusunda iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz. Grubun müziğini In Flames'den ayıran en bariz özellik de işte bu vokaller zaten. Tabii ki "Stabbing The Drama"nın o ilk dinleyişte bile vuruculuğunu hissettiren hitlerinden yoksun bir albüm bu fakat Peter sonrası ben açıkçası daha vasat bir albüm bekliyordum kendilerinden. Şunu da eklemekte fayda var, grup 7 albümlük kariyerinde hala 9 verebileceğim bir albüm çıkarabilmiş değil. Bundan sonra çıkarması da bence zor.

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.