A Sense Of Purpose IN FLAMES
Nuclear Blast / Atlantis Müzik
Albümden önce yayınlanan ve bir parça haricinde albümde yer almayan şarkılardan oluşan ''The Mirror's Truth'' E.P.'si; genel fikri vermişti aslında. In Flames her yeni albümünde olduğu gibi yine kendi stilinden çok uzaklaşmadan, fakat bir önceki albümle kesinlikle aynı tadı vermeyecek bir şekilde karşımıza çıkacaktı belli ki. Öyle de oldu.
Bu albüm; kapağında "Parental Advisory" etiketi (tehlikeli içerik uyarısı) barındıran ilk In Flames albümü. Bu ne demek oluyor? Grubun şarkı sözlerinden sorumlu elemanı vokalist Anders'in son zamanlarda canını sıkan bazı şeyler olmuş gibi. Bu kadar öfke kusması, bu tarz acıklı sorgulamalar, bu denli isyankar kabullenişler başka türlü açıklanamaz. Ama bunlar albümün atmosferini karartmaya yetmiş mi derseniz, kesinlikle hayır derim. Zira gitaristler Jesper ve Björn; melodi yaratma konusunda Adrian Smith - Dave Murray (Iron Maiden), K.K. Downing - Glenn Tipton (Judas Priest) ve Kirk Hammett - James Hetfield (Metallica) ikililerini aratmayacak derece üst düzey işler çıkarıyorlar her albümde. Ve bu muhteşem melodiler, sözlerle uyuşacak kadar karanlık bir tat vermiyor ki bu da bana kalırsa çok az grubun yaratabileceği zor bir tezat.
Günümüzde brutal vokalli melodik metal klasmanının parlayan yıldızı konumundaki In Flames için bu albümün en fark yaratıcı özelliği ise; bir önceki albüm "Come Clarity"deki hızlı gitar ritimlerine dayanan "daha metal" üslubun geride bırakılıp, çok daha melodik (yer yer klavye kullanımının geri dönmesi de etkili) ve değişken tempolu bir eser ortaya çıkarılmış olmasıdır.
Son olarak; albümde 'The Chosen Pessimist' adlı bir şarkı var ki... Değil albüm kritiğinde değinmek, sayfalarca yazsam yetmez! İnanılmaz bir şey! Öldürmüyor, süründürüyor!

Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.