Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00522/
Turning Season Within
Napalm Records
Öncelikle bu albüm eleştirisi için geciktiğimizi söylemeliyim. Asıl istediğimiz grupla bir röportaj yapmak ve röportajı bir albüm kritiğiyle desteklemekti. Fakat aylardır ha bugün ha yarın röportaj olacak diyen plak firmasının gazabına uğradık, arada da kritik kaynadı.
Neyse efendim, albüme gelelim. İsveçli grup Draconian'ın tamamı orijinal materyalden oluşan 3.albümü, ilk iki albüme nazaran kirli doom havasının içinden temiz bir gotik rüzgarının daha çok estiği bir albüm. Şarkı bazında bakacak olursak 'Earthbound' ve 'Seasons Apart' ilk dinleyişte kulağa çarpıyor ama geriye kalan yedi şarkının da üstünde eşit derecede uğraşılmış, kafa patlatılmış ve tam bir doom geleneğiyle acı çekilmiş gibi görünüyor. Lisa Johansson'ın Liv Kristine etkileşimli vokali harika, Novembers Doom grubundan Paul Kuhr katkılı erkek vokaller de işlevini başarıyla yerine getiriyor. Aşk, ayrılık, hüzün, kalp ağrısı ve benzeri konuları araç edinen gotik bir yolculuk Draconian'inki. Ve albüm başlığında dendiği gibi gothic/doom dinleyicilerinin yaşadığı mevsimi ters yüz edecek, yazı kışa çevirecek güce sahip.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.