Nostradamus JUDAS PRIEST
Sony BMG
Judas Priest, Nostradamus üzerine bir konsept albüm yapmaya karar verdiğini açıkladığında endişe duymuştuk. Çünkü JP'in şarkı sözleri birkaç örnek dışında bir konsept albümün sahip olması gereken entelektüel derinliğe sahip olmamıştı, Priest öyle bir grup değildi, hiçbir zaman büyük meseleler anlatmakla ilgilenmemişti.
Bir de, tüm bu verilere "Nostradamus" hakkında bir konsept albüm yapma fikrinin aslında menajerlerinden geldiğini ekleyince ve neden konsept albüm diye sorulduğunda "ostradamus metal'dir!" veya "O bunu kehanetlerinde görmüştü, biz onu değil, o bizi seçti!" gibi gülünç metalik açıklamalar yaptıklarını hatırlayınca ortada bir samimiyet sorunu olduğunu düşünüyorduk. Ama anlaşılan o ki; bir an için karşımızda her albümünde farklı sulara açılmaktan çekinmeyen ustaların da ustası olan metal işçileri olduğunu unutmuşuz. 35 yıl önce heavy metal'in en ham, en saf halini yaratan Priest şimdi "Nostradamus" ile yarattığı müziğin varabileceği son noktayı da çiziyor ve herkese bir heavy metal dersi veriyor. Evet, şarkı şarkı baktığımızda farz-ı misal bir "Painkiller"da veya "Screaming For Vengeance"ta olduğu kadar çok sayıda duvardan duvara çarpan vurucu metal şarkısı olduğunu iddia edemeyiz ve tabii ki 110 dakikaya yakın süren albümün zayıf anları elbette var. 'Prophecy'in tahmin edilesi nakaratı, Manowar'un "Gods Of War'da yaptığına benzeyen 'War' ve albümün slow atmosferik kısmını sönük bir şekilde başlatan 'Lost Love' mesela. Ama albümde ince ince işlenmiş ve karşı koyamadığınız bir tasarım olduğundan bu şarkılar bile zaman içinde anlam kazanabiliyor. Albümün senfonik altyapısındaki başarıda Deep Purple keyboardcusu Don Airey'in de payı büyük. Tipton ve Downing'in çift gitar paslaşmaları ise muazzam. Ama albümün tek bir kahramanı seçilecekse o isim Halford olmalı. Grubun müziğinin yelpazesi genişledikçe bu olağanüstü sesin neler yapabileceği daha da iyi ortaya çıkıyor. Özellikle 'Exiled' ve 'Alone'daki aryaları tam bir vokal ziyafeti. Son tahlilde; "Nostradamus" sadece son yıllarda çıkan en iyi heavy metal albümü değil, aynı zamanda ileriki yıllarda rock tarihinin en iyi konsept albümleri listelendiğinde zirveye yakın durabilecek bir sanat eseri.

Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.