Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00589/
Gods Of The Earth
Kemado Records
27 Temmuz'daki unutulmaz Metallica şöleninde; günün açılış grubu olarak izlediğimiz The Sword'u, muhtemelen o gün stattakilerin %99'ı ilk defa dinledi. Biz de albüm kritiği bazında da olsa, gruba yakından bakalım dedik.
Amerikalı gençler, henüz 2003 yılında kurulmuş taze bir ekip. Kritiğini okuduğunuz şey de daha 2. albümleri. Müzikal çizgileri, çığırtkan stoner rock ve agresif doom metal arasında seyrediyor. Vokaller 70'ler tizliğinde. Görsel imaj ise "hippie metal" formatında. Daha önce yine bu sayfalarda bahsettiğimiz Norveçli ekip Sahg'in Amerikalı versiyonu diyebiliriz The Sword'a. Ama iki grubu ayıran şu farkı da ortaya koyarak; The Sword daha gitar temelli, daha riff üzerine kurulu bir müzik yapıyor. Mastodon'dan sonra bu sound pek revaçta. Böyle kaliteli örneklerini duymak da fena değil tabii ki. Şarkı sözlerine bakacak olursak, ortaya çıkan Manowar tadındaki durum dikkat çekici. Özetlemek gerekirse (ki bir saattir onu yapmaya çalışıyorum) 70'lerden kopup gelen sert rock'n'roll arayanları ihya edecektir The Sword. Ama sadece onları...

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.