Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00678/
Guitar Gangsters & Cadillac Blood
Mascot / Hammer Müzik
Heavy Metal'i ilk dinlemeye başladığım zamanlarda, Manowar hayata karşı daha dayanıklı durmamı, Maiden hayal dünyalarımı daha fantastik tonlarla boyamamı, Helloween, Anthrax gibiler ise eğlenmemi sağlıyorlardı, ortak noktaları ise verdikleri o ''mutluluk'' hissiydi.
90'larda bu biraz değişti, death metal'in gerçekçiliği, progressive metal'in düşünürlüğü, doom, black metal'in karamsarlığı, metalcore'un amansız agresyonu heavy metal'i çatık kaşlı, kambur yürüyüşlü, saçlarını önüne atmış, gözlerini kısarak yürüyen bir "metalci karikatürü"ne dönüştürdü. Sonra Volbeat çıka geldi, "sizin kökenleriniz Elvis Presley'dir, Little Richard'dır, klasik rock'n'roll'dur." dedi, rock'n'roll'un eğlencesini metal'in öfkesiyle birleştirdi. İlk iki albümleri "The Strength, The Sound, The Songs" ve "Rock The Rebel, Metal The Devil" bana göre değil bir tane boş şarkı, bir tane boş rif veya bir melodi bile barındırmayan başyapıtlardı. Volbeat'in üçüncü albümü ise grubun kalitesini tescillemeye devam etse de, kabul etmeli ki bir başyapıt değil. "Guitar Gangsters" ilk iki albümdeki mükemmeliyetçi çizginin tersine daha kafasına göre takılan, tavır olarak da sound olarak da metal'den daha çok rock'n'roll'a yakın bir albüm. Ama Volbeat'in hakkı Volbeat'e. Yine muhteşem şarkılar var, The Storm'dan Pernille Rosendahl'ın eşlik ettiği 'Mary Ann's Place', ska intro'lu 'Still Counting' ve 'Hallejuah Goat' gibi... Yine muhteşem buluşlar var; 'Find That Soul'un başındaki spagetthi-western açılışı, 'Light A Way'deki kilise müziği etkileşimi gibi. Peki ya Metallica tribute'u 'Wild Rover Of Hell'de ölümüne thrash giden şarkının inanılmaz bir geçişle insanın ayaklarını yerden kesen bir rock'n'roll nakaratına dönüşmesine ya da 'Maybelenne I Hofteholder'ın klibini görmeden size klibi izlettiren siyah beyaz entrika filmi atmosferine ne demeli? Volbeat bir başyapıta imza atmamış olsa da günümüzün en heyecan verici gitar gangsterlerinden biri olduğunu Cadillac'ına sıçrayan bu kan damlasıyla ispatlamaya devam ediyor. Ve başta da söylediğim üzere, dinleyicilerini metal'in öfkesini ve adrenalinini eksik etmeden mutlu etmeyi sürdürüyor.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.