Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00685/
Lazarus Bird
Relapse / Hammer Müzik
Her sene sonunda, yılın en iyi albümlerini sıralıyorum, ilk defa bu kadar zorlandım diyebilirim. Metallica, Testament, Scars On Broadway, Slipknot, Opeth, Amon Amarth falan derken hiç hesapta yokken Burst de dahil oldu mevzuya. Yılın en iyi albümleri listemde tepelerde bir yere yerleşmeyi garantiledi bu İsveçli kaçıklar.
1993'den beri müzik yapmalarına rağmen birçoğumuz onları 2005 çıkışlı "Origo" albümleriyle tanıyıp, "İsveç'te esen Opeth kasırgasının son esintisi" damgasını vurmuştuk. Burst, kariyerinin beşinci albümü "Lazarus Bird" ile çok daha ciddiye alınacak bir grup olduğunu kanıtlamıştır an itibariyle. Bu bir metal albümü değil aslında. İçinde rock ve metal elementleri bulunan fakat sınırları ve çerçevesi pek kalın çizgilerle çizilmemiş bir müzik ziyafeti diyebiliriz kısaca. Progresif deyince yanlış anlaşılıyor, "değişken" diyelim. Şarkıların içindeki "değişkenlik" yapısı çok az albümde beni bu kadar heyecanlandırmıştı daha önce. Aynı albümde Tool, Mastodon ve Opeth duymak isteyenleri eşsiz bir atmosferin içine sürükleyen sıra dışı bir sanat eseri ile karşı karşıyayız. Muhteşem bir albüm!

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.