Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00699/
Premonition
Century Media / EMI
Melodik metal'in kalbi bu aralar ne Almanya'da, ne de İsveç'te atıyor. Olimpos'ta atıyor! Yunan grup Firewind kariyerinin en ''olmuş'' albümü ile power metal böyle yapılır diyor. Her şarkısı bir öncekine benzeyen power albümlerinden değil bu.
Control Denied'ın vokal tadını anımsatan agresif açılış 'Into The Fire'ın ardından happy metal marşı 'Head Up High', hemen akabinde Amerikan stilinin baskın olduğu 'Mercenary Man' patlıyor ama şarkılar iyi olduğundan "ne dinliyordum ben?" hissi oluşmuyor. Tamam, arada bir deja-vu hissi oluşuyor, notaların arasından Dio, Scorpions, Malmsteen, Metallica kafasını uzatıyor ama şarkıların gücü tüm bunları arak değil, bir "referans" olarak algılatıyor. Helloween'den hatırladığımız Mark Cross'un davul çaldığı albümün zirve noktası bir yalnızlık ağıtı olan 'My Loneliness'. "Türk Metal Standartları Enstitüsü" bir power metal albümüne 9 verdim diye bıkbık eder diye 8 veriyorum ama melodi aşıklarının dünyasında "on numara" bir etki bırakabilecek bir albüm olursa şaşırmam.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.