Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00707/
Tinnitus Sanctus
Nuclear Blast / Atlantis Müzik
Gençlik yıllarında Helloween klonu -yine de taş gibi- power metal yaptıktan sonra eski röportajlarından birinde Tobias Sammet'in söylediği üzere ''bombastik metal''e yelken açan Edguy bu ikinci döneminin en iyi albümüyle karşımızda.
"Rocket Ride"a göre daha ayakları yere basan, "Hellfire Club"dan ise daha varyasyonlu bir albüm "Tinnitus Sanctus". Bir anlamda Edguy'ın "Chameleon"ı bu. Hard rock, AOR, 70'ler rock, Bon Jovi, Alice Cooper, Queen ve hair metal etkileri hep vardı ama hiçbir zaman bu kadar olmadı. Diğer yandan bugüne kadar eğlencenin ve absürd etkileşimlerin dibine vurmuş oldukları için ortada bir sürpriz de yok. Bazı vokal melodileri eski Edguy ve Avantasia şarkılarını andırmıyor değil. Edguy dinlerken aklıma üşüşen "çok iyi çalınmış, ustaca detaylandırılmış, cillop gibi kaydedilmiş ortalama besteler" düşüncesi yine beliriyor. Yine de Edguy 'Dead Or Rock' ve 'Ministry Of Saints' gibi parti hitleriyle eğlendirmeye, 'Thorn Without A Rose'la çakmakları yakmaya, favori şarkım 'Speedhoven'la ise şakayla karışık senfonik power metal yapmaya (!) ve kendini dinlettirmeye devam ediyor.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.