Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00751/
Vertebrae
Indie Recordings
Kariyerine, 90'ların başında Viking ruhlu black metal grubu olarak başlayan, bir zamanların leş tayfasından Enslaved'in bir gün ''entellik'' dozajı yüksek progresif bir metal albümüyle karşımıza çıkacağını kim tahmin edebilirdi? Sanatın, değişim kavramıyla olan ilişkisine her zaman hayran olmuşumdur.
Hırçın scream vokallerin azaldığı, enstrümanların daha oturaklı ve sakin bir üsluba ulaştığı 2004 çıkışlı "Isa" albümünden belliydi aslında şu an saptıkları rota. Enslaved artık bir black metal grubu değil. Yaptıkları müzikte ise black metal, etkileşim çerçevesine yansıyan bir renk olarak dikkat çekiyor sadece. Bunu bir eleştiri olarak değil, durum tespiti olarak yazdım, yanlış anlaşılmasın. Zira grubun "Vertebrae" ile çizdiği portre, ilk dönemlerindeki karmaşık tablodan daha net ve olgun. Grup; ara sıra coşan ama genelde sakin olan gitar sürüşlerini temiz bir kayıt, aşırıya kaçmayan tadımlık melodiler ve derin bir atmosfer ile iyi harmanlamış ama gizli golcü olarak ortaya çıkan rahatsız, huzursuz, ince brutal vokaller geçmişe selam çakmayı ihmal etmiyor. Bu arada 'The Watcher'ın klibine bir göz atın, çok klas olmuş.

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.