Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00848/
Insurgentes
Headphone Dust / KScope Records
Bu albüm geçen senenin son günlerinde çıktı, Steven Wilson'ın (Opeth'in eski prodüktörü olarak tanıyabilirsiniz) yaptığı her şey gibi anında edindim ama bir şey anlamadım. Daha sonra Mike Portnoy 2008'in en iyileri listesinde yer verince tekrar denedim, yine bir şey anlamadım :)
Geçen gün bir denedim, bir anda jeton düştü, müzik beynimdeki hücreleri tetikledi ve mevzu anlaşıldı. Bu albümün içine girebilmek için Porcupine Tree'nin özellikle son 3 albüm boyunca seçtiği metal soslu prog tarzını unutmanız gerekiyor. Wilson'ın dediği gibi Joy Division ve shoegazer gruplarından etkilenen, minimalist ve gergin bir atmosfere sahip bir albüm bu. 'Only Child' ve 'Harmony Korine' gibi tek başına algılanabilir şarkılar olsa da albümün tamamı bir kere de baştan sona dinlenmesi gereken, parçalara ayrılamaz bir ruh halinin müzikal yansıması gibi duruyor. Dream Theater'dan Jordan Rudess, Porcupine Tree'den Gavin Harrison'ın, King Crimson ve Liquid Tension Experiment'ten Tony Levin'in konuk olduğu albümü müziğe vakit harcamayı seven sabırlı müzikseverlere öneririm.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.