Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00856/
Above
Nuclear Blast / Atlantis Müzik
Ülkemizde de kemik bir hayran kitlesi olan ve İsviçreli bilim adamlarından(!) oluşan şahane grup Samael, 1999 yılında yayınladıkları ''Eternal'' albümünden bu yana yönlerini çevirdikleri endüstriyel / dark metal kulvarından, bu albümle sıyrılmış durumda. Albümü dinlediğim ilk andaki tepkim albümün ismiyle aynıydı: ''Aboovv!!!''
Vorph babanın içine bir Fenriz, bir Abbath, bir Ihsahn kaçmış sanki. Saf black metal demeye dilim varmıyor ancak saf black metal'de yer alan birçok müzikal öğe "Above"da kendine yer bulmuş. Türkiye'de black metal yapmaya çalışan grupların hemen hemen hepsinin bu albümden öğreneceği o kadar çok şey var ki, saymakla bitmez. Samael bu albümle adeta "alın gençler, bu çağda black metal böyle yapılır!" raconu kesmiş. Tabii burada bahsettiğimiz "Samael usulü black metal", yoksa "black metal tam da budur" gibi bir iddiamız yok. Eğer Vorph'un vokalleri biraz daha keskin ve net olabilseymiş, albüme kesinlikle bir puan daha fazla verecektim. Nefret, isyan, kabullenmeyiş!.. Karanlıktan, siyaha geçişin en acımasız sanatsal sunumlarından biri! Dinleyin, dinletin!

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.