Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00859/
For Lies I Sire
Peaceville Records
90'ların başında Anathema ve Paradise Lost ile birlikte ''kutsal doom ittifakı''nın en önemli halkalarından biriydiler. Bu üçlünün arasında köklerine en sadık kalanlar da onlar oldu. Deneysel albümleri ''34.788%... Complete'' ile çizgilerinin dışına çıkan grubun kökenlerine ve orijinal logolarına dönmeleri de uzun sürmedi.
Hem müziklerinde hem şarkı sözlerinde her zaman belli bir kalitenin üstünü yakalayan MDB son albümleri "A Line Of Deathless Kings"te birkaç parçayı ayrı tutarsak diskografilerinin ilk hayal kırıklığına imza atmıştı. Fakat şimdi dönüp baktığımda o albümdeki tutukluğun bu albüme fazladan yaratıcılık ve tutku olarak geri geldiğini düşünüyorum. Her ne kadar geçen ayki röportajımızda Aaron yeni klavyecileri Katie Stone'un tesadüfen keman da çalabildiğini öğrenerek yeniden keman kullanmaya karar verdiklerini söylese de bence içten içe M.D.B.'nin kendine has müziğinin keman olmadan eksik kaldığını idrak etmişlerdi. Yine de keman partisyonlarının eskisi kadar çok olmadığını, olanların da Martin Powell'ın melodik ve şarkıya yeni bir katman ekleyen tarzından daha çok zaman zaman arıza akorlarla şarkıların ruh hastası tonunu destekleyen, zaman zaman ise duygusal yoğunluğunu pekiştiren cinsten olduğunu söylemeliyiz. Aaron bu albümün en depresif MDB albümü olduğunu iddia etse de müzikal olarak baktığımızda 'A Chapter In Loathing' gibi agresif şarkılar ve 'Fall With Me'nin ortasındaki uzun melodi gibi pasajlar albümü "depresyondayım unutuldum" halinden çıkartıp bir komple bir müzik şölenine çevirmeyi başarıyor. Sözler ise her zaman olduğu gibi usta bir kalemden çıkan bir şiir kitabı gibi. Her kelimenin altından bir başka acı, her mısranın altından bir başka düşünce çıkıyor. Müthiş açılış 'My Body, A Funeral', albüm ismini karıştırmamıza yol açan 'The Lies I Sire' ve diğer M.D.B. albüm kapanış şarkıları gibi ölüme başkaldıran görkemli bir cenaze törenini andıran 'Death Triumphant' favorilerim oldu. M.D.B. fan'ları zaten alacaktır bu albümü ama ben özellikle M.D.B.'den etkilenerek müzik yapan ve nasıl olduysa müzik ve şarkı sözü olarak MDB kalitesinin yakınından geçmedikleri halde yeni nesli cezbeden grupları dinleyen arkadaşlara öneririm bu albümü. Çünkü doom ve gotik denince önce ölüm döşeğindeki gelinimiz akla gelir, sonra diğerleri...

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.