Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00885/
The Devil You Know
Rhino / EMI
''Heaven And Hell'' ve ''Mob Rules'' albümleri barındırdıkları klasikleşmiş parçalarla ve döneminin çok ilerisindeki sanatsal yapıları ile başyapıt tanımını hak etseler de en sevdiğim Dio'lu Black Sabbath albümü ''Dehumanizer''dır. 90'lı yılların -Accept'in ''Objection Overruled''ı ile birlikte- en iyi klasik metal albümü olduğunu düşündüğüm ''Dehumanizer'' maalesef 90'lı yılların saçmalığı arasında kaybolup gitmişti, grup da dağılmıştı.
Neyse ki 2007'de "Black Sabbath - Dio Years" toplaması bahanesiyle bu efsanevi kadro yeniden bir araya geldi. Toplamaya çok kısa sürede kaydettikleri üç şarkı da eklediler. Bu üç şarkı o kadar iyiydi ki, gaza gelmeye dünden razı olan bendeniz iyice motive olmuş, ikinci bir "Dehumanizer" için gün sayar olmuştum. Ancak söylemeliyim ki; "The Devil You Know" öyle bir albüm değil, sadece Dio'lu albümlerden değil, ara ara Ozzy'li, ara ara Tony Martin'li Sabbath'tan da izler taşıyan ama genel olarak ağırlığını ve "doomy" havasını koruyan bir albüm. Açılıştaki 'Atom & Evil', çıkış şarkısı 'Bible Black' ve kapanıştaki 'Breaking Into Heaven' Tony Iommi'nin ağır riffleri ile doom metal'e doyuran şarkılar. Diğer şarkılarda Ronnie James Dio şarkıları doom'dan heavy'e çekmeye çalışıyor ama uzun sürmüyor, en hızlı şarkı diyebileceğimiz üç buçuk dakikalık 'Eating The Cannibals', favorilerimden biri olan 'Fear' ve Dio'nun solo kariyerini anımsatan 'Rock And Roll Angel' dışında doom geleneği albüm boyunca hükmünü sürüyor. O yüzden düşük temposuyla, karanlık atmosferiyle, yaşlandıkça sertleşen günahkar sözleriyle "The Devil You Know" şu ana kadar "bildiğiniz şeytan"ın metalik gücünden daha çok şeytani ağırlığının altını çizen bir albüm. Kabul etmeliyim ki, beklediğim(iz) kadar iyi bir albüm değil ama bu yılın mutlaka dinlenmesi gereken birkaç albümünden biri olduğunu unutmayın. metal'i yaratan ve metal namına onlarca başyapıtı ipe dizer gibi dizen bu adamların nihayet bir araya gelmesi bile bu albümü diğer albümlerden öte bir yere koyuyor. Cennet ile cehennemin tam ortasına...

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.