Black Clouds And Silver Linings DREAM THEATER
Roadrunner Records / EMI
Tüm zamanların en iyi birkaç albümünden biri olarak gördüğüm ''Images And Words'' dahil tüm Dream Theater albümlerini dinlerken hemen hemen aynı safhalardan geçtim ''Black Clouds''u dinlerken… Önce nefret ettim, tıpkı zamanında 'Pull Me Under' dışında sevmeyip bir arkadaşıma satmayı aklımdan geçirdiğim ''Images And Words'' kaseti gibi ''Black Clouds''u da hard disk'in mouse görmez yerlerine taşımayı düşündüm.
Biraz daha dinledikten sonra bazı bölümlerin çok iyi olduğunu fark ettim, "'Best Of Times' sırf finalindeki 3 dakikalık Petrucci solosu için dinlenir yahu" dedim. Sonra puzzle parçaları yerine yavaş yavaş oturdu, şimdi kafamda tamamladığım "Black Clouds" yapbozuna baktığım zaman Dream Theater'ın "Six Degrees"ten beri çıkardığı en iyi albümü görüyorum. Dream Theater baştan beri benim için sevdiğim her grubun en çok sevdiğim özelliklerini alıp ortaya "rüyamda görsem inanmayacağım bir müzik" ortaya koyan gerçeküstü bir grup olmuştur. Evet, Kevin Moore'un ayrılışıyla duygusal boyutunda ciddi bir sarsıntı yaşasa da, "Scenes"den beri de kompozisyondan daha çok emprovizasyona ağırlık verse de ve Portnoy'un yeni Amerikan metal'ine duyduğu ilgiden dolayı melodiden daha çok riff'e abansa da halen daha rock tarihinin en güzel öğelerini "birleştirme" planını uygulamaya devam ediyor DT. Bir Steve Harris melodisi Emerson, Lake And Palmer misali uzadıkça uzuyor, o bir King Crimson anlayışıyla deneysel bir boyuta geçiyor, oradan bir Marillion vokal melodisi metal tavrıyla şakıyor, aradan bir glam metal davul tuşesi duyuluyor, derken Metallica'nın bile yeni yeni hatırladığı bir Metallica riff'i gümbürtü koparıyor, hemen akabinde bir Brian May solosu duyulabiliyor ve tüm bunlar kilometrelerce öteden duysanız bile "Dream Theater" diyebileceğiniz postmodern bir müzik çatısı altında gerçekleşiyor. Şimdi karar vermeniz gerekiyor; ortada böylesine görkemli bir plan varken sırf James LaBrie'nin sesi "tiz" diye, sırf eskisi gibi sürreal sözler yerine aşırı direkt sözler yazıyorlar diye, sırf yüce otoriteler(!) tarafından "cool" bulunmadığı için buna hayranlık duymayıp göz ardı mı edeceksiniz?
Not: Koleksiyoncu edisyonunda yer alan enstrümantal CD'yi ve Rainbow, Iron Maiden, King Crimson, Dixie Dreggs ve Queen cover'ladıkları CD'yi kaçırmayın, başka grup olsa bu ikinci CD'yi ayrı albüm olarak çıkarırdı, kıymetini bilin.

Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.