Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00939/
Flight 666
EMI
Iron Maiden hakkında daha önce de bazı belgeseller çekildi. ''12 Wasted Years'' video'su, BBC'nin çektiği ''The Number Of The Beast'' DVD'si, ''Rock In Rio'' ve ''Death On The Road'' live DVD'lerin bonus CD'lerinde bulunan belgeselleri buna örnek gösterebiliriz. Fakat şu ana kadar sinematografik bir anlayışla çekilmiş adam akıllı bir Iron Maiden belgeseli yoktu.
"Flight 666" bu eksikliği büyük ölçüde gideriyor. "Somewhere Back In Time" turnesinin 45 gün süren ilk ayağını anlatıyor "Uçuş 666". 110 dakikalık bu belgeselde kaydedilen anların sadece 45 günde yaşanıyor oluşu bence bu belgeselin en sihirli yanlarından biri. Başrolde altı Maiden üyesi olsa da bence belgeselin en güzel yerleri Maiden'ın yedinci üyesi hayranların yer aldığı sahneler. Özellikle Güney Amerika'daki konserlere katılan fan'lar bende büyük bir hayranlık uyandırdı. Ekonomik şartların çok kötü olduğu bu ülkelerde birçok fan'ın bu konserlere katılmak için işlerinden istifa etmeleri heavy metal aşkını en güzel açıklayan örneklerden biri değil de, nedir?! Gördüğüm kadarıyla tüm forumlarda herkes kendi favori sahnelerini sıralıyor, ilginç olan şey ise sıralanan sahnelerin birbirinden çok farklı olması. Kolombiya'da baget kaparak ağlayan fan (dikkat edilirse onun yanındakilerin de ağladığı görülebilir), dövmeli rahip, Bruce'un 'Wasted Years'ın nakaratının bir bölümünü Adrian Smith'e söyletmesi benim aklıma ilk gelenler... Sadece 45 günde bu kadar unutulmaz anın görüntülenmiş olması gerçekten inanılmaz, keşke turnenin geri kalanı boyunca da kameralar olsaydı da, onlara da şahit olsaydık diyemeden duramıyor insan. Bir de şahsen daha önceki "Global Metal" gibi belgesellerde olduğu gibi Sam Dunn'ın anlatıcı olarak daha fazla rol almasını, biraz grup elemanlarının kişiliklerini kurcalamasını isterdim. Fakat Maiden bu belgeselde de rock'n'roll sihrini geleneksel anlamda muhafaza etmekten yana duruyor. Steve Harris konser görüntüleri dışında çok az görünüyor, 35 yıldır bir kapalı kutu olmayı sürdürüyor! Kızları (en soldakinin hastası oldum:p) onun hakkında daha çok bilgi veriyor :) Bruce Dickinson'ın son sözleri çok çarpıcı: "İnsanların tek istediği şey gerçek olan bir şeye tutunmak... Evrende gerçekten tutunabileceğiniz ve sizi hayal kırıklığına unutmayacak bir şey. Ve eğer Maiden insanlar için bu anlama geliyorsa bu gerçekten de olağanüstü bir şey olur. Bir gün gelecekte emekli olabiliriz, gerçekten bir şey başarmış biri olarak. Vaov." Iron Maiden "Flight 666" belgeseliyle, sadece konser görüntülerinden oluşan bonus DVD ve bu konserlerin audio CD versiyonuyla bu hayatta tutunduğumuz en gerçek ve en sihirli şey olmayı sürdürüyor.

Doğu Yücel

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.