Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00947/
Evocation 1: The Arcane Dominion
Nuclear Blast
Ülkemizde neredeyse hiç tanınmayan bir grup olan Eluveitie'nin 3. stüdyo albümü bu. Yaptıkları müziği ''New Wave of Folk Metal'' şeklinde tanımlıyorlar. Hak ettikleri ilgiyi şu ana kadar görememiş olmaları ise sadece albümlerinin Türkiye'de piyasaya çıkmamış olmasından ya da henüz Türk seyircisinin karşısına çıkmış olmamalarından değil, tarifi ve algılanabilirliği kolay olmayan müzik tarzlarından da kaynaklanıyor bence.
Çünkü gitar, bas ve davulun yanında gayda, laterna, mandola, uilleann pipes (İrlanda gaydası) gibi enstrümanlar da kullanıyorlar. Grubu ilk dinlediğinizde aklınıza Orphaned Land geliyor. Ama aralarında ince bir fark var. Bu farkı kabaca şöyle açıklayabilirim: Orphaned Land Doğu'nun, Eluveitie ise Batı'nın geleneksel mistik müziğini icra ediyor. Albümü dinlerken bedeninizi muhteşem bir ayin atmosferi sarıyor ve dışınız sakin dursa da içinizde bir şeylerin dans ettiğini hissediyorsunuz. İsviçreli abla ve abilerimiz ortaya çok güzel ve orijinal bir iş koymuş. En azından Myspace sayfalarına bir göz atın derim. Aksi takdirde çok şey kaçırmış olursunuz.

Burak Ünveren

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.