Evangelion BEHEMOTH
Nuclear Blast
Nergal ve tayfası uslanmıyor! Konserlerinde İncil'i parçaladıkları ve sayfalarının üstüne kanlarla ''yalanın kitabı'' yazdıkları için kendi ülkeleri Polonya'da şiddetli protestolara maruz kalan bu black metal kökenli death metal grubunun aslında tek derdi; din kavramının insanları körelttiği, körleştirdiği, kısıtladığı ve köle haline getirdiği fikri.
Şahsen bu fikre katılan (tıpkı benim gibi) dünya üzerinde sayısız insan var ve fikir özgürlüğü, bu fikri de "kimseye zarar vermeden", özgürce ifade etmeyi gerektirir. Behemoth, işin bu kısmını her yeni albümüyle biraz fazla okkalı yapıyor o kadar. Evangelion, Hıristiyanların kullandığı dini bir kavram. "Tanrı'dan haberler" ya da "iyi haberler" anlamına geliyor. Nergal ise diyor ki; "Bilirisiniz bu tür kavramlarla oynamayı severiz, bakın bakalım bizce 'iyi haberler' nelermiş!" Evet, hala din kavramına sıkı sıkıya sarılan insanların var olduğu topraklarda yaşıyoruz ama peki yeterince özgür kılıyor muyuz insanların fikirlerini? Ya sandığımız gibi, bizden olmayan her fikir aslında zararlı değilse? Sanatın amaçlarından biri de, aydınlanma değil midir zaten? Niye suratınız ekşiyor ki?

Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.