Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00964/
Evangelion
Nuclear Blast
Nergal ve tayfası uslanmıyor! Konserlerinde İncil'i parçaladıkları ve sayfalarının üstüne kanlarla ''yalanın kitabı'' yazdıkları için kendi ülkeleri Polonya'da şiddetli protestolara maruz kalan bu black metal kökenli death metal grubunun aslında tek derdi; din kavramının insanları körelttiği, körleştirdiği, kısıtladığı ve köle haline getirdiği fikri.
Şahsen bu fikre katılan (tıpkı benim gibi) dünya üzerinde sayısız insan var ve fikir özgürlüğü, bu fikri de "kimseye zarar vermeden", özgürce ifade etmeyi gerektirir. Behemoth, işin bu kısmını her yeni albümüyle biraz fazla okkalı yapıyor o kadar. Evangelion, Hıristiyanların kullandığı dini bir kavram. "Tanrı'dan haberler" ya da "iyi haberler" anlamına geliyor. Nergal ise diyor ki; "Bilirisiniz bu tür kavramlarla oynamayı severiz, bakın bakalım bizce 'iyi haberler' nelermiş!" Evet, hala din kavramına sıkı sıkıya sarılan insanların var olduğu topraklarda yaşıyoruz ama peki yeterince özgür kılıyor muyuz insanların fikirlerini? Ya sandığımız gibi, bizden olmayan her fikir aslında zararlı değilse? Sanatın amaçlarından biri de, aydınlanma değil midir zaten? Niye suratınız ekşiyor ki?

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.