Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00976/
Skyforger
Nuclear Blast / Atlantis Müzik
Dokuzuncu albümünde Finlandiyalı grup, son üç albümdür girdiği kulvardan devam ediyor kariyerine. ''Eclipse'' (2006) albümü ile gruba katılan vokalist Tomi Joutsen'in, Amorphis'i farklı bir noktaya taşıdığı kesin.
Hem brutal vokallerde, hem de clean vokallerde başarılı bir portre çiziyor ama Amorphis'te bir başarıdan söz edeceksek eğer, tıpkı bu albümde de yaptıkları gibi hala orijinal melodi yazmaya devam edebilen gitaristler Tomi Koivusaari ve Esa Holopainen'i anmalıyız öncelikli olarak. Amorphis kadar, melankolikliği tadında kullanan grup azdır. Melodik doom metal'den, klasik heavy metal'e kadar uzanabilen yelpazelerinde, bu albümde de eşlik edilesi nakaratlar yazmaya devam etmişler. Şarkı sözleri yine, Elias Lönnrot'un 19. yüzyılda Fin halk hikâyelerinden derleyip yarattığı epik destan olan Kalevala'dan esinlenilip Pekka Kainulainen adlı yazar tarafından kaleme alınan şiirlerden oluşuyor. Albümün en parlak şarkısı 'From the Heaven of My Heart'. Hem sözleri, hem melodisi, hem de '80'lerdeki görkemli metal marşlarını andıran gitar solosuyla özel bir şarkı.

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.