Yeni Başlık Aç   |  En Başa Git  |  Başlığa Git  |  Arama Daha Yeni Başlıklar  |  Daha Eski Başlıklar
Röportajlar buraya..!
Ela Türkel (06-02-08 16:02)

Arkadaşlar röportajlarımız için buraya yer ayırdık.Buyrun, sıra sizde..

Bu Mesajı Cevapla
 
Pentagramın Röportajı
Ela Türkel (06-02-08 16:04)

ülkemizde heavy metalin dev ismi The Pentagram ile!Metin Türkcan,Cenk Ünnü ve Tarkan Gözübüyük ile gerçekleşen bu keyifli röportajı mutlaka okuyun...

—Öncelikle hayranlarınızın en büyük serzenişlerinden biriyle başlamak istiyorum. Albümleriniz çok uzun aralıklarla çıkıyor. Yani demek istediğim 20 yıllık bir grubun çok daha fazla albümü olması gerekirdi. Sizde neden böyle bir durum söz konusu

Metin: Her albümde çok fazla itinalı bir çalışma oluyor. Bu da surelerin uzamasına neden oluyor.

Tarkan: Vallahi elimizden geleni ardımıza koymadık. Daha fazla albüm yapamadık diye serzenişte bulunanlar kusura bakmasınlar, biz bu yirmi yıllık süreçten sağ çıktık diye aylardır kutlamalar yapıyoruz.

Cenk: Biz de yeni albüm için sabırsızlanıyoruz... Zaman ve şartlara bağlı biraz da...

— Grup elemanlarının kuruluştan bu yana dönem dönem değişmesi müziğinizi nasıl etkiledi? İlk albümden son albüme kadar ki süreçte müziğinizde o kadar büyük değişimler var ki...

Metin: Temelde çok bir değişme yok. Aynı setupla ilk albümde son albümde canavar gibi çalınıyor sahnede. Değişme değil de gelişme diyebiliriz.

Tarkan: Eleman değişiklikleri, özellikle de şarkıcının değişmesi, grubun karakterinde büyük fark yaratıyor. Bu yüzden genelde çok arzu edilen bir durum değildir aslında. Biz nispeten şanslıydık ve her dönem iyi bir ekip olabildik diye düşünmekteyim.

Cenk: Müziğimizdeki değişimi sadece değişen grup elemanlarına bağlamamak gerekir.

-- Grupta yaşanan ayrılıklarda herkes değişik projelerde yer aldı. Bu projeler grup elemanlarına neler kattı? Özellikle Metin Türkcan grubun popülariteye açılan kapısı olarak görüldü ve biraz eleştiri de almadı değil bu konuda. Sizin düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Metin: Bu soru diğer arkadaşlara galibaaa : ))

Tarkan: Hepimiz donem dönem çeşitli projelerde yer aldık. Farklı müzisyenlerle çalışmak her müzisyen için çok zevkli ve öğretici oluyor. Bu çalışmaların bize kimi zaman ekonomik katkısı da oluyor. Metin`in her hangi bir eleştiri aldığından haberim yoktu doğrusu. Kendisin olağan ustu bir gitarist olarak herkesçe sevildiğini ve takdir edildiğini düşünüyorum

Cenk: sonuçta bu her elemanın kendini geliştirmesi ile ilgili bir durum. Her eleman başka projelerde yer alsa da Pentagram hep merkezdedir.

— Peki, Türkiye’nin en iyi heavy metal grubu olan Pentagram ı hem yurt içinde hem yurt dışında bu kadar başarılı yapan nedir?

Metin: Müziği sevmemiz olabilir sanırım.

Tarkan: Bana göre önemli olan, bunca yıldır birlikte müzik yapıyor ve hala bundan keyif alabiliyor olmak. Bunu da müzik sevgisine ve aramızdaki dostluk ve hoşgörüye bağlıyorum.

Cenk: Aramızdaki sarsılmaz dostluk, tüm zorluklara rağmen yılmadan müzik yapma aşkı...

— Arkaya dönüp baktığınızda Pentagram'ın müzik yaşamında en büyük heyecanı yaşatan proje hangisiydi?

Tarkan: 1992`de Trail Blazer albümünün Nuclear Blast Records tarafından yayınlanmak istenmesi bizim için önemli bir gelişmedir mesela.

Cenk: 21 yıllık geçmişimize baktığımızda bizi çok heyecanlandıran pek çok olay görürüz.1 tanesini seçemem ama örnekler vereyim. Türkiye’nin İngilizce sözlü ilk heavy metal albümünü çıkarmak, Almanya da Wacken festivalinde çalmak, Agit zirvesinde bir sürü dünya liderine heavy metal dinletmek, yurt dışından 3 farklı şirketle albümlerimizin tüm dünyada yayınlanması... Vb.

— Pentagram Türkiye'de bir öncü. Çoğu kişiye göre ise bir idol. Bu düşünceler grubun üzerinde bir ağırlık yaratıyor mu? Sonuçta hiç bilinmeyen bir müziği koskoca bir ülkeye tanıttınız, sevdirdiniz. Büyük bir sorumluluk değil mi sizce de?

Metin: Ne güzel eğer iyi bir şeyler yapabildiysek. mutlu oluruz : )

Tarkan: Bütün bunları tek başımıza yapmadık tabi ki. Binlerce suç ortağımız var.

—Geçmişten bu yana hep yabancı sözlü olarak bestelediniz şarkılarınızı.Anatolia’da birkaç şarkı vardı Türkçe olarak."Bir" ise tümü Türkçe olan bir albüm. Neden yapıldı "Bir" albümü ve Pentagram'ın ilerisi için de Türkçe beste veya albüm projeleri var mı?

Tarkan: Türkçe şarkılar yazmaya Anatolia albümü döneminde başladık. Sonraki albüm için çalışırken İngilizce, Türkçe ve enstrümantal, toplam on dokuz parça ortaya çıktı. Biz de bunları iki ayrı albüm olarak grupladık. Önümüzdeki donemde neler olacak, onu da yeni albümü yaparken göreceğiz galiba.

Cenk: Yapacağımız yeni albümde de hem yurt içi hem yurtdışı dinleyicisini dikkate alacağız.

— 20.yıl konserlerinizden sonra +18 projesiyle tekrar dinleyicilerinizle bir araya geldiniz. Bu projenin ayrıntıları nelerdir? Neden bar konserleri?

Metin: Çok fazla konser verilebilecek mekânımız yok maalesef henüz güzide ülkemizde, inşallah o da olur bir ara.

—Yeni projeleri nedir grubun?

Metin: Daha çok konser

— İşinde çok iyi ve tecrübeli müzisyenler olarak yolunuzdan ilerlemek isteyen grup ya da kişilere ne tavsiye edersiniz?

Metin: Hangi enstrümanı çalıyor veya vokal performansı yapıyorlarsa hiç fark etmez, çalışmak. ama çalışmış olmak için değil etüdü yaparken sindirerek, severek yapmak.

Tarkan: Benim genç müzisyenlere en önemli tavsiyem, mümkün olduğunca çok kitap okumak ve seyahat etmek olur. Bir de, dinledikleri her müzikte ve tanıştıkları her insanda ilginç bir özellik bulmaya çalışsınlar.

— Peki, Pentagram Türkiye’deki ya da Dünyadaki sanatçı ve gruplardan en çok hangilerini beğenir. mesela son zamanlarda dinlediğiniz en iyi albüm hangisiydi?

Tarkan: Son zamanlarda dinlediğim iyi albümler; Beastie Boys-The mix Up, Battles-Mirrored ve Minus The Bear-Planet Of Ice.

Metin: Ben Slayer, Megadeth ve Judas faniyimdir..Bir de Metallica tabii ki...

Cenk: Judas Priest, Angel of Retribition,

— Ve "Unspoken"'dan sonraki çıkacak muhtemel albüme gelmek istiyorum.Albüm ne zaman çıkacak ?Sanırım herkesin merakla beklediği soru bu şu anda.

Metin: Ben de merakla bekliyorum : )

Tarkan: 2009 gibi görünüyor.

Cenk: Yavaş yavaş çalışmalarına başladığımızı söylemek isterim .ancak her Pentagram albümü üstünde çok çalışılıp geniş bir zaman diliminde sonuçlanmıştır.

—Yeni albümde dinleyicilerinize yapmayı düşündüğünüz muhtemel bir sürpriz var mı ?Albümün sound tarzı nasıl olacak?

Tarkan: Henüz düşündüğümüz bir sürpriz yok. Tarzı hakkında konuşmak da güç ama elimizden gelen en iyi albümü yapacağız, orası kesin.

-- Yurt dışı projeleri şu an için biraz daha 2. planda kaldı sanırım.Bunun için neler söylemek istersiniz ?

Metin: Biz gerekli festival başvurularını yaptık..DVD'den sonra biraz daha ivme kazanmasını umut ediyorum..Top artik karşı tarafta..

Tarkan: Yurt dışına yönelik manalı bir hareket olabilmesi için önce yeni bir albüm kaydetmemiz gerekiyor bence.

Cenk: 2008 yaz ayları içerisinde yurt dışında gitmeyi düşündüğümüz festivallerle şu an menajerimiz görüşme halinde...

— Bizim sorularımız bu kadar.Sizin eklemek veya paylaşmak istedikleriniz varsa değinebilirseniz sevinirim.Hepinize çok teşekkürler !

Metin: kolay gelsin :))

Tarkan: Rockhayat.com`a basarılar.

Cenk: Sevgiler herkese


Kaynak: Rock Hayat www.rockhayat.com

Bu Mesajı Cevapla
 
Re: Pentagramın Röportajı
rahman ekenler (07-25-08 13:50)

metin abi cok sempatik bir insan bence x) guzel ve hos bir sohbet olmus

Bu Mesajı Cevapla
 
Re: Pentagramın Röportajı
emre emre (01-04-09 15:55)

pentagram dan yine enstrumental parçalar bekleriz

Bu Mesajı Cevapla
 
Re: Pentagramın Röportajı
Ali Fidan (01-06-09 17:43)

iyi röpörtaj olmuş.. pentagram'ı sonuna kadar destekliyorum

Bu Mesajı Cevapla

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.