DENIS ''PIGGY'' D'AMOUR
DENIS ''PIGGY'' D'AMOUR
Bu ay metal'in devrimci varoluşlarından birini anıyoruz. Metal'de uzay çağını başlatan Voivod'un eşi benzeri olmayan gitaristi Denis ''Piggy'' D'Amour...

DENIS
DENIS ''PIGGY'' D'AMOUR

"Voivod'un davulcusu Michael Langevin Billboard. com'a yaptığı açıklamada yeni albüm de dahil olmak üzere yeni Voivod materyalleri üzerinde çalıştıklarını, gitarist Dennis "Piggy" D'Amour da albümdeki parçaları sonbahar gibi bitirmeyi düşündükleri söyledi. "
Geçen ay Headbang, Cehennem Postası'nda yer alan bu haberle 2005 yılında kaybettiğimiz Voivod elemanı Denis "Piggy" D'Amour'u canlandırarak bir skandala imza attı. Bunu da ilk olarak dergiyi sadece basılı halde gören Headbang yazarları farketti. Bir de birkaç eski toprak... E, madem kimsenin efsane grup Voivod ve dahi gitarist Piggy'den haberi yok, o halde herkes tanısın istedik...
Celtic Frost ile birlikte Thrash Metal'in gelmiş geçmiş en avant- garde iki grubundan biri Voivod. Progresif etkilere açık ve benzeri olmayan sound'ları ile genel anlamda Metal tarihi içersinde özel bir yere sahip oldukları su götürmez bir gerçek.
İlk albümlerinde zamanlarının en kaotik ve sert müziklerinden birini icra eden Kanadalı grubu bir sonraki müzikal safhalarına taşıyan albümler "Dimension Hatröss" ve "Nothingface" oldu. Akabinde gelen "Angel Rat" ve "The Outer Limits" ise grubu artık Thrash Metal kalıplarından tamamen taşırarak gelmiş geçmiş en özgün progresif metal gruplarından biri olarak konumlandırdı.
Peki neydi Voivod'u ilk günlerinden beri özel yapan şey? Elemanlarının kullandığı garip takma isimler mi? Baterist Away'in ( gerçek adı Michael Lavengin) elinden çıkma acayip albüm kapakları mı? Solistleri Snake'in (gerçek adı Denis Bélanger) zehir dolu vokalleri mi? Sosyal temalarla iç içe süregelen bilim kurgusal lirikler mi?
Bence bunların hepsinin ötesinde, gitaristleri Piggy'nin (Denis D'Amour) caz ile metal'i benzersiz bir şekilde harmanlayan riffleri ile bana göre metal tarihinin muhtemelen en küçümsenmiş basçısı olan Blackie'nin (Jean- Yves Thériault) adeta bariton bir gitar gibi her şeyin merkezinde yılan gibi kıvrılarak ilerleyen bas melodileri idi Voivod'u özel yapan şeyler.
Ama daha çok Piggy'nin riffleriydi. Zamanında yığınla gitaristin taklit etmeye ve çözmeye çalıştığı riffleri ve akorları.
Voivod zaman içinde Away, Blackie, Piggy ve Snake'den oluşan kadrosunu kaybetti, albüm satışları azaldı, ama hatırı sayılır bir kısmını müzisyenlerin oluşturduğu kemikleşmiş dinleyici kitlesini kaybetmedi. '90'ların ikinci yarısında yeni basçı ve vokalistleri Eric Forrest ile kaydettikleri "Negatron" ve "Phobos" albümleri müzikal gelişimlerini farklı bir yöne çeken ve karışık tepkiler alan albümlerdi. Ama o zaman bile grubu kendisi kılan faktör yerli yerinde duruyordu: Piggy'nin özgün gitar nağmeleri. Derken 2000'lerin başlarında Eric Forrest ayrıldı ve yerine grubun orijinal solisti Snake ile Metallica'dan kurtulmayı başaran basçı Jason Newsted ( Voivod ismi Jasonic) geldi. Bu grup için yeni bir dönemin başlangıcı demekti. Voivod Newsted'in en sevdiği metal gruplarının başında geliyordu, hatta öyle ki herif zamanında Voivod fanatikliğini saçının bir yanını Blackie gibi kazımak suretiyle açıkça sergilemekten çekinmemişti.
Kendi adlarını taşıyan harika dönüş albümleri artık Voivod'u oturmuş, olgun bir progresif metal grubu olarak çıkarıyordu karşımıza. Newsted'ın "kayıtlarında yer aldığım en iyi albüm" olarak bahsettiği "Voivod", göz yaşartıcı bir "anthem" niteliğindeki 'We Carry On' ile son buluyordu.
Newsted gibi "büyük" bir ismin kadrolarında yer alması gruba yeni dinleyiciler kazandırdı ve albüm gruba kariyerlerindeki en büyük liste başarılarından birini getirdi. Sıkıntılı yıllar geçmişti ve yolları açık görünüyordu. Ama perde arkasında fazla insanın bilmediği gerçekler vardı.
25 Ağustos 2005 günü grubun davulcusu Away websitelerinde üzücü bir açıklama yaptı. Açıklamada Piggy'nin çok hasta olduğundan söz ediliyordu. Hastalığının ne olduğu ile ilgili açıklamaya girmek istememişti Away, ama sözlerindeki üzüntüden durumun ciddi olduğu anlaşılabiliyordu.
26 Ağustos 2005 günü Piggy kolon kanseri nedeniyle alındığı yoğun bakım odasında hayata gözlerini yumdu. Voivod asla dev bir grup olmamıştı, Piggy de her daim geri planda kalmayı tercih etmişti. Ama metal dünyasının ve genel anlamda metal dinleyicilerinin Piggy'nin ölümü karşısında verdikleri tepki bir yandan şoku, bir yandan da derin bir üzüntüyü yansıtıyordu. Ufak tefek, hafif tombul ve sempatik ötesi bu adamın ölümü aslında bir nevi '80'ler grupları ile büyüyenlerin yüzlerine inmiş bir tokat gibiydi.
Evet, zamanında kahraman gözüyle bakılan insanlar artık 40'larını geçmişlerdi, yaşlanıyorlardı ve evet, hakikaten de ölümlüydüler. Piggy'nin ölümü aynı zamanda bir seri ölüm haberinin de başlangıcı gibiydi, devamı geldi maalesef...
Ama olayın en yürek burkucu yanı, Piggy'nin ölmeden önce bilgisayarında grup arkadaşlarına iki albüme yetecek kadar çok gitar kaydı bırakmış olmasıydı. Piggy ölümünün yakın olduğunu bilerek bu kayıtları yapmış ve arkadaşlarına bunları nasıl kullanmaları gerektiği konusunda notlar bırakmıştı. Bu büyük özverinin ilk ürünü olarak 2006 yılında "Katorz" albümü çıktı. İsmi henüz belirsiz olan Voivod'un final albümünün de bu sene sonlarında çıkması bekleniyor.
Evet, Denis D'Amour çekingen yapısı ile geri planda kalmayı seçen müzisyenlerden biriydi belki ama bilhassa ölümünden sonra ne kadar çok sayıda ve büyük ismi etkisinde bıraktığı da anlaşıldı.
Diğer yandan, bu yazıyı hazırlamaya karar verdiğimizda editörümüz ile "hangi müzisyenlere Piggy hakkında yazdırabiliriz? " diye de kara kara düşünmedik değil...
Şimdi bir düşünün... Evet, Türk metalinin neden gelişememiş olduğuyla ilgili sebeplerden birine daha sahipsiniz. Yazık. Çok yazık. Tabii anlayabilene.
Huzur içinde yat Denis.

CENK TURANLI ( Malt, Üçnoktabir, Dip Gürültüsü)
CENK TURANLI
CENK TURANLI
Bazıları en hızlıdır... Bazıları saniyede 24 nota basar... Bazılarının tonu iyidir... Bazılarının ya solisti iyidir ya da saçları... Bazıları da sanat yapar. Denis bu piyasada sanat yapan gitaristlerdendi. Hatta bana göre bu işi en iyi yapan 10 gitaristten biriydi. '80'lerin sonunda Umur, Okan ve ben Voivod'u keşfettiğimiz de ilk etapta pek de bir şey anlamamıştık. Hala daha anlaşılması ve alışılması zor bir grup olduğunu düşünürüm. Ama zamanla vazgeçemediğimiz bir fanatikliğe doğru uzadık gittik. Bu fanatikliğin en büyük sebebi Denis'in insanüstü gitarcılığıydı. Onun gibi farklı çalan başka bir gitarist bilmiyorum. Özellikle "Dimension Hatröss" ve "Nothingface", Piggy'nin üstün yeteneğinin iki örneğidir. Bahsettiğimiz şey hız, teknik sololar falan değil. Başka hiçbir grupta duymadığım karanlık, saf bir ruh ve inanılmaz akorlar. Şaka gibi bir müzik. Tabii "her ölüm zamansızdır" sözünün ispatı gibi, "dahi uçan daire pilotu" kolon kanserine yenik düştü ve bu dünyadan ayrıldı. Öldüğünü öğrendiğim gece, üzerine hiçbir şey yapıştırmayı istemediğim gitarımın sapına Voivod çıkartmasını gömüverdim. Ve bir "Voivodian" olarak hiçbir zaman çıkartmayı düşünmüyorum...
OKAN ÖZDEN ( Dip Gürültüsü)
OKAN ÖZDEN
OKAN ÖZDEN
Bundan 18 yıl önce ilk Voivod albümü dinlediğimde kalakalmıştım. O zamanlar dinlediğim en acayip gruplardan biriydi. Bildiğimiz tüm kalıpların dışında yenilikçi bir ruh hali sunuyordu Piggy'nin gitarı. Voivod bu yenilikçi kaotik ve sanki boşlukta hissi veren gitar riffleri ile 80'lerde çıkan ve günümüze kadar gelmeyi başaran ender gruplardandı. Bunun mimari ise kendine has duruşu ile Denis "Piggy" D'Amour'du. Onun Ağustos 2005'deki ani ölümü ile yeri doldurulamaz bir durum ortaya çıktı ve Voivod müzik hayatını noktaladı. Kimse Denis "Piggy" D'Amour gibi gitar çalamadığından onun kafasında ve onun gibi bir düşünce yapısına sahip olmadıgı için yeri doldurulamaz bir boşluk yaratmıştı.Ölüm haberini öğrendiğimizde hatırlıyorum da Cenk ve Umur'la birbirimize bakıp şimdi bitti demiştik. Voivod bitti. Aklımızın ucundan yeni bir gitarist olgusu bile geçmemişti. Çünkü Denis "Piggy" D'Amour başlı başına kült bir yapıt olarak yerini almıştı.Ortaokul çocuğu gibi önümüzü ilikleyip tüm Voivod albümlerini dinlemiş, Piggy'nin gitarının asla susmadığını göstermek istemiştik... Not: Voivod'dan away'in yeni grubu için ilgilenenler: www.myspace.com/kosmostheband
UMUR AKAYDIN ( Dip Gürültüsü)
UMUR AKAYDIN
UMUR AKAYDIN
Denis D'Amour. Çok fazla kişinin bildiği bir isim değil ama bilenlerin çok fazla saygı duyduğu bir isim. Her zaman gerçek adıyla da anılmaz. Çoğunlukla kilosu yüzünden "Piggy" ( domuzcuk) takma ismiyle bilinir.Voivod'un gitaristinden bahsediyorum. Çok az gitarist vardır ki, şu binlerce grubun olduğu metal dünyasında riff'ini duyduğunuz anda kim olduğunu hemen anlarsınız. İşte Piggy tam böyle bir müzisyendi. Özgün, yaratıcı ve farklıydı. Geçmiş zaman kullanmak çok üzücü ama maalesef 2005'de kanser yüzünden aramızdan ayrıldı. Hem de birkaç ay gibi kısa bir sürede. Önce "Voivod yeni albüm kayıtlarında" haberi geldi, sonra Piggy'nin hastalandığı, 2 ay sonra da ölüm haberi... İlk albüm zamanlarından beri gitarlarını davulcu Away ile tasarlayıp yapmaları, uzay filmi seyrediyor hissi veren gitar melodileri, sert müzik yapan ama hep gülümseyen tatlı bir yüz... Piggy'i düşününce aklıma daha birçok şey geliyor ama ilk gelen şey "Nothingface". Bu, grubun 5. ve bence en iyi albümü. Piggy'yi tanımak, anlamak isteyenlerin mutlaka dinlemesi gereken dahiyane albüm. Bazı gruplar devamlı gitarist değiştirir, müzik pek fazla değişmez. Ama ben Piggy'siz bir Voivod düşünemiyorum. Yeri doldurulamaz insan Denis D'Amour, huzur içinde yat, seni dinlemeye devam ediyoruz...

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.