CRISS OLIVA
CRISS OLIVA
Savatage'in gitaristi Criss Oliva'yı aradan geçen 14 seneye rağmen unutamıyoruz... (3 Nisan 1963 - 17 Ekim 1993)

CRISS OLIVA
CRISS OLIVA

4. Livestock Müzik Festivali'ne doğru karısı Dawn ile birlikte arabayla giderken karşılarına çıkan sarhoş bir sürücü yüzünden henüz 30 yaşındayken yaşama veda eden Criss'in hikayesi hiç kuşkusuz heavy metal tarihinin en buruk hikayelerinden biridir. Akla Iron Maiden'ın 'Only the good die young' ( sadece iyiler genç ölür) şarkısını getiren Criss'in ölümünden sonra abisi Jon Oliva mirasını sürdürme adına Savatage'ı devam ettirse bile hiçbir şey asla eskisi gibi olmadı. Kulaklar onun nehir gibi akan sololarını, aynı anda hem atmosferik hem romantik hem de adrenalin dolu olabilen güçlü riflerini ve arpejlerini, gözler ise onun asil duruşunu aradı hep. Tek tesellimiz ise Criss'in kısacık yaşamına yedi albüm, bir EP ve sayısız klasik şarkı sığdırması oldu.

Hayatı...

1963'te New Jersey'in küçük bir kasabasında gözlerini dünyaya açan Cristopher Michael Oliva, ailesinin işi gereği ülkenin dört bir yanını gezdi. Kaliforniya'da müzikle ve gitarla tanışan Criss, ailesi Florida'ya yerleştiğinde bu hobisine daha fazla asılmaya başladı. Ölümünden sonra babasının anlattığına göre çocukluğunda, gençliğinde ve hatta son yıllarında bile yemek yerken, televizyon izlerken, hayatının her anında gitarını elinden bırakmayan biriydi Criss. Çok genç yaşta abisi John Nicolas Oliva ile Tower, Alien gibi grupları kurdu. Daha sonra Oliva kardeşler Avatar'ı kurdular. Avatar'la bir demo yayınladılar ama daha sonra aynı isimde başka bir grup olduğunu öğrendiler. Bunun üzerine Criss ve gelecekteki eşi Dawn, Savage ve Avatar kelimelerinden Savatage'ı türettiler, grup bu isimle yoluna devam etti. Küçük bir firmadan yayınladıkları "Sirens" ile başlattıkları diskografiyi Atlantik Records çatısı altında kaydettikleri "Power of the Night" ve "Fight For the Rock" ile sürdürdüler. Esas başarılarını ise prodüktör Paul O'Neill ile çalışmaya başladıkları "Hall of the Mountain King" ile elde ettiler. 1989'da "Gutter Ballet", 1991'de ise muhteşem konsept albüm "Streets: A Rock Opera" çıktı. Criss'in çok büyük düşleri vardı, "Streets"in Amerika'da en çok satanlar listesine gireceğinin hayalini kuruyordu. Savatage'ın en çok satan albümü olsa da bu hayali gerçekleşmedi. Jon Oliva'nın ses sorunları ve firmayla olan sorunlarından dolayı dışarıdan destek verdiği "Edge of Thorns" albümünde Criss yine tüm dikkatleri üzerine çekti. Artık gitar dergilerinde en iyiler listelerine giriyordu. Çok büyük hayalleri olan bir müzik aşığıydı. Bir müzik festivaline seyirci olmak üzere giderken meydana gelen kazada sadece Criss'ın Mazda marka arabası değil, yaşamı ve tüm hayalleri sarhoş bir kamyoncunun tamponu altında ezildi. Abisi Jon Oliva, Criss'in ölümünden dolayı kontrol altına aldığı alkol bağımlılığına geri döndü ama Criss'in mirasını devam ettirme adına Savatage'i devam ettirdi. Hatta Criss'in ölümünden sadece bir ay sonra kardeşi için özel bir konser düzenledi. Konserde hiçbir gitarist yer almadı, Criss’in sahnede durduğu yerde Streets albümün arka kapağındaki gibi güllerle donatılmış bir gitar duruyordu.
Kazada Criss'in gençlik aşkı ve karısı Dawn yanındaydı. Dawn kazayı atlattı ama Criss'i kaybetmenin meydana getirdiği travmayı asla atlatamadı. 10 Ocak 2005'te evinde ölü bulundu. Sarhoş sürücü 294 promil oranında alkollü olmasına karşın sadece 18 ay hapis yattı. Criss'i genç yaşında hem de bu şekilde kaybetmek hayranları için de hiç kolay olmadı. Her yıl 17 Ekim'de Clearwater'daki mezarına hayranları toplanır. Criss'in mezartaşında Savatage'ın hayat değiştirici şarkılarından biri olan 'Believe'den şu mısralar yer alır:
I'll be right there I'll never leave All I ask of you is believe

DENİZ TUNCER ( SAINTS' N' SINNERS)
DENİZ TUNCER
DENİZ TUNCER
İnanın bu yazıyı yazmaya başlayana kadar ölen birinin ardından bir şeyler söylemenin ne kadar zor olduğunun farkında değildim. Çünkü ölen kişi müzisyen, oyuncu ya da yazar olduğu zaman onun aslında aramızda olmadığını fark etmek mümkün olmuyor. Çünkü bu insanların sürekli şarkılarını dinliyor, filmlerini izliyor, yazılarını okuyorum. O yüzden Kemal Sunal benim için hala yaşıyor, Cozy Powell inlettiği davuluyla şu anda yaşayan herhangi birinden çok daha fazla canlı geliyor bana... Ve Criss Oliva'nın gitarından uçuşan notalar.
SERHAT GÜVEN (NORTHERN LIGHTS)
SERHAT GÜVEN
SERHAT GÜVEN
Criss Oliva... gitarı için yaşayan ve gerçekten halen müziğiyle yaşayan bir efsane. Duygu yüklü melodileri ile ön plana çıkarken gerçekten yerli yerinde gitar tekniklerini kullanarak eminim birçoğunuzu etkilemiştir. Beni de en çok etkileyen yönü enstrümanına bu denli hakim olabilmesinin yanında oldukça başarılı bir grup müzisyeni olmasıdır. Savatage denilince aklıma gelen ilk isim o olmakta hala ve ilk dinlediğim albümleri "Hall of the Mountain King"in kendine has tınıları gelmekte aklıma. Ayrıca gerçekten müzikal alt yapısını kendi çabalarıyla geliştirmiş olması ve yaratıcı niteliği büyük çalışmalara imza atması daima takdir edilmeli. Bize düşen ise ölümünün ününü gölgelediği bu usta gitaristi eğer biraz gitar çalıyorsak tekniğini inceleyerek, çalmıyorsak da defalarca o duygu dolu sololarını dinleyerek yad etmek...
SONER CANÖZER (ALMORA)
SONER CANÖZER
SONER CANÖZER
Savatage'ı ilk olarak "Edge of Thorns" albümü ile tanımış ve çok etkilenmiştim. Daha eski bir albüm olmasına rağmen "Gutter Balet" albümünü ise "Edge of Thorns"dan sonra dinlemiştim ve bu albüm ile gruba olan hayranlığım kat be kat artmıştı. Takip eden albümlerle birlikte ise bu hayranlığım sürüp gitti ve Savatage'ın hayatımın her döneminde benim için çok özel bir yeri oldu. Öyle ki, eşim Özlem ile nikah müziğimiz olarak "Edge of Thorns"u seçmiştik.

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.