KEVIN DUBROW
KEVIN DUBROW
Geçtiğimiz kasım ayında Amerikalı grup Quiet Riot'ın muhteşem sesli vokalisti Kevin DuBrow'u kaybettik. 52 yaşında hayata gözlerini yuman büyük starın hayatına ve müzik kariyerine kısaca bir göz atalım... (29 Ekim 1955 - 19 Kasım 2007)

KEVIN DUBROW
KEVIN DUBROW

Amerikalı grup Quiet Riot ülkemizde pek bilinen bir isim değil. Oysa ki özellikle '80'li yıllarda Amerika'yı kasıp kavurmuşlardı. Elbette o dönem ülkemizde de popüler oldular ama bu popülerlik bir sevgi ya da çılgınlık halini almadı. Grubun vokalisti Kevin DuBrow'un gençliğindeki Slade, Rod Stewart, Small Faces gibi isimlere olan hayranlığı grubun imajını da glame yakın bir noktada konuşlandırdı. İşte bu, grubun hard rock & heavy metal çizgisinde seyreden soundunun gruptan habersiz insanlara tasvirinde yetersiz kaldı.
Quiet Riot adı Türkiye'de daha çok Ozzy Osbourne'un 1982 yılında uçak kazasında ölen ilk gitaristi Randy Rhoads'un eski grubu olarak gündeme geldi. Doğrudur, Randy Rhoads grubun ilk iki albümü "Quiet Riot" ve "Quiet Riot II"de başarılı bir performans sergiledi, 1980 yılında da Ozzy Osbourne ile çalışmak üzere gruptan ayrıldı. Bunun üzerine grup adını terk etti, DuBrow adını aldı. Grup, 1982 yılında Randy Rhoads'un talihsiz ölümü üzerine yeniden Quiet Riot adını aldı. Grupta daha sonra WASP için de baget sallayacak olan Frankie Banali dışında Tony ve Carlos Cavazo kardeşler de vardı. Bir süre sonra gruba Tony Cavazo'nun yerine efsanevi basçı Rudy Sarzo girdi ve "Metal Health" (1983) ve "Condition Critical" (1984) albümleri bu kadroyla kotarıldı. "Metal Health" o güne kadar bir metal grubunun Billboard listesinde 1 numarayı gördüğü ilk albümdü. 6 milyondan fazla sattı ve grubu zirveye taşıdı. 1973 tarihli Slade şarkısı 'Cum on Feel the Noize'un coverının yanı sıra albüme adını veren şarkı 'Metal Health (Bang Your Head)' de listeleri alt üst etti.
1985 yılında Ronnie James Dio ve Vivian Campbell tarafından temeli atılan Afrika'daki açlar yararına yapılan Hear'N Aid projesine destek verdi.
1990 yılı grunge'ın egemenliği altındaki müzik piyasasında Quiet Riot'ın sınırlı hayran kitlesine hitabıyla geçti. "Terrified", "Down to the Bone" ve "Alive and Well" bu dönemin ürünü olan albümlerdi.
2001 yılında "Guilty Pleasures" albümü çıktı. 2004 yılında ise Kevin DuBrow cover şarkılardan oluşan ilk solo albümü "In for the Kill"i yayınladı.
2006'da grubun kendi cebinden finanse ettiği "Rehab" albümü piyasadaydı. Bu albümde grupta başından beri yeralan Kevin DuBrow ve Frankie Banali dışında basçı Tony Franklin ve gitarist Neil Citron yeraldı. Glenn Hughes ise konuk vokal olarak albüme destek verdi.
Grup Haziran 2007'de İsveç'te yapılan Sweden Rock festivalinde başarılı bir performans sergiledi. Kevin DuBrow sarıya boyadığı saçlarıyla boy gösterdiği sahnede eski performansından bir şey kaybetmediğini cümle aleme gösterdi. Bir zamanlar zirvede olan grup hala birileri için birşey ifade ediyordu ama Kevin DuBrow ve arkadaşları tavizsiz yolculuklarına maalesef hala beş parasız devam etmekteydiler.
25 Kasım 2007 tarihinde DuBrow'un cansız bedeni Las Vegas'taki dairesinde bulundu. Ölüm nedeni ilk anda anlaşılamadı, daha sonra kazara aşırı dozda kokain aldığı açıklandı. Asıl acı olan Kevin DuBrow'un bulunduğu günden 6 gün önce ölmüş olduğuna dair evdeki bulgulardı.
Huzur içinde yatsın...

TAZİYELER...

FRANKIE BANALI (Quiet Riot)
FRANKIE BANALI
FRANKIE BANALI
Gelen yüzlerce taziye için herkese teşekkür etmek isterim. Kevin'in ayrılışıyla hayatımın ve tarihimin büyük bir kısmı sonlanmıştır ve onun varlığı olmadan bir hayat hayal edemiyorum. Hiç uyumadım. Şu an hayatımın her noktasında bir boşluk var. Bunu anlamlı kılacak kelimeleri bulamıyorum. Bunu düzeltemem, bunu değiştiremem ve kaçınılmaz olanı kabul etmem bekleniyor benden. Onun hakkında bir cümle kuramıyorum, onun hakkında düşünemiyorum, hatta gözyaşlarına boğulmadan onun adını bile söyleyemiyorum. Onun sesini telefonda duyamayacağım gerçeğine katlanamıyorum. Onunla tekrar aynı sahneye adım atamayacağıma katlanamıyorum. Onunla tekrar bir gün geçiremeyeceğime katlanamıyorum. Onunla karşılıklı kahkaha atamayacağıma katlanamıyorum. Hayatın değiştiği gerçeğine, bunu değiştiremeyeceğime ve bunu kabul etmek zorunda olduğuma katlanamıyorum. Güle güle dostum. Tekrar buluşana dek, çalmaya ve gülmeye devam.
GLENN HUGHES
GLENN HUGHES
GLENN HUGHES
Kimsenin tahmin edemeyeceği kadar özleyeceğim onu. Hayatımın çok büyük bir parçasıydı. Çocuksuydu, tatlıydı, nazikti... ve hayatı çok seviyordu. Onunla Beverly Hills'deki Palm'da yemek yemeyi özleyeceğim. Onun o evimin içinde gürleyen sesini özleyeceğim. Onun o sürekli tekrarladığı aptal şakalarını özleyeceğim. Onunla gündelik konuşmalarımızı özleyeceğim. Onunla bir sonraki Quiet Riot albümü için şarkı yazmayı özleyeceğim. Şimdi bu akşam yeni albümüm üzerinde çalışmaya başlıyorum. Ve bunu sana adayacağım, Kev. Hiçbir zaman unutulmayacaksın.
DEE SNIDER (Twisted Sister)
DEE SNIDER
DEE SNIDER
Quiet Riot ve Twisted Sister birbirine karşı hep çok saygılı olmuştur. Bunun temeli iki grubun da 1973'te kurulmasından gelir. Onlar batı yakasında, biz doğu yakasında 70'lerin başında büyüyen glam rock akımı sırasında diskonun saldırısına karşı savaştık (ugh!). Birçok grup pes edip daha ticari olanı kabul edip saf değiştirse de biz bunu reddettik ve 70'lerin ortası ile sonlarındaki karanlık günlerde heavy rock meşalesini taşıdık. Bu yüzden Quiet Riot sadece L. A. metal sahnesinin lideri değil, birçok grubun esin kaynağı olmuştur. Bizim dışımızda hiçbir grubun bizim geçtiğimiz boktan geçtiğini sanmıyorum. Ama bazılarının hak etmediğini düşünürken, biz savaş yaralarımızla olimpiyat ödül sahnesinde durmayı hak ettik. İşte aramızdaki bu bağlantıdan dolayı Kevin Dubrow'un vasiyeti bizi derinden vurmuştur. Metal dünyası çok güçlü bir vokalisti, büyük bir frontman'i kaybetmiştir ama onun iz bırakmadığını da kimse söyleyemez. Kevin, sen bizim kıçımızı fena tekmeledin, gerçekten bunu yaptın!
BLACKIE LAWLESS (W. A. S. P.)
BLACKIE LAWLESS
BLACKIE LAWLESS
O rock'ın gördüğü en iyi şarkıcılardan biriydi. Kesici bir jilet gibi sesi vardı ve şimdi o vokalin sesi kısıldı. Aynı zamanda Los Angeles'a geldiğimde tanıştığım ilk insanlardan biriydi. Tuhaf bir yakınlığımız vardı çünkü stillerimiz benzeşiyordu ve aynı yaştaydık. Hayatımda çaldığım üçüncü konser Quiet Riot'laydı, o zamanlar Randy Rhoads'da gruptaydı. Quiet Riot ilk gerçek MTV rock grubuydu. Rock'n roll ansiklopedilerinde 64'deki İngiliz işgalinin, 56'daki Elvis bölümünün ve 69'daki Haight-Ashbury kısmının yazılacağını hep söylerim, ama bir de Los Angeles'ın kendi 82- 83 bölümü olacak ve Quiet Riot o bölümün başındaki isim olacak.
JEFF SCOTT SOTO
JEFF SCOTT SOTO
JEFF SCOTT SOTO
Kevin'la 1986'da tanıştım, ben Malmsteen'de söylerken Amerika'daki bazı şovlarımızda onlar da olacaktı. Çok komik, insancıl, iyi bir insandı. Tüm o "kükreyen ağız" imajına karşın son derece sevgi dolu bir ruhtu. Metal Health albümü çıktığından beri Kevin ve arkadaşlarının hayranıyım. Kevin bize muhteşem işlerden oluşan bir miras bıraktı. Ve onu tanıdığım kadarıyla onun vefatına üzülmemizi istemezdi, o bizim bunu boğazımız kanayana kadar bağırarak kutlamamızı isterdi! Rahat uyu dostum, tekrar buluşacağız!
RIKKI ROCKETT (Poision)
RIKKI ROCKETT
RIKKI ROCKETT
Kevin Dubrow'u 20 yıldır tanıyorum. Quiet Riot, Duran Duran klonlarına rağmen 80'lerin başında metal'i radyoya sokma başarısını göstermişti. Ne sebepten öldüğü önemli değil, onu yaptığı muhteşem katkılarla hatırlayalım. Rahat uyu, dostum.

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.