JOHN HENRY BONHAM
JOHN HENRY BONHAM
Kimilerine göre dünyanın en iyi davulcularından biri, kimine göreyse dünyanın en iyi davulcusu. John Bonham Led Zeppelin müziğine, öldüğünde diğer üçlünün onsuz devam edemeyeceği derecede büyük etki eden bir fenomendi. 1948 Birmingham doğumlu Bonham, aşırı alkol alımı sonucu 32 yaşında hayata gözlerini yumdu. ( 31 Mayıs 1947 – 25 Eylül 1980)

JOHN HENRY BONHAM
JOHN HENRY BONHAM

GİRİŞ

New Yardbirds adıyla kurulan, bir süre sonra The Who'dan Keith Moon'un önerisiyle Led Zeppelin adını alan grup, vokalde Robert Plant, gitarda Jimmy Page, basta John Paul Jones ve davulda John Bonham'dan oluşmaktaydı. Bu dörtlü Led Zeppelin adı altında faal olduğu 1969 - 1980 yılları arasında 9 albüm yayınladı. Bugün bakıldığında 13 yıllık Led Zeppelin kariyeri benzersiz, kimsenin ulaşamadığı başarılarla doludur. Aynı oranda sırlar da vardır grubun kariyerinde. Neticede Led Zeppelin sadece müziğiyle gündeme gelmek için yoğun çaba harcasa da, özel hayatları da, inançları da en az müzikleri kadar konuşulmuştur.

BONZO

Birmingham doğumlu John "Bonzo" Bonham, davul çalmaya başladığında 5 yaşındaydı. İlk davulunu annesi teneke kutulardan yapmıştı ona. 10 yaşındayken ailesi ona trampet aldı. Davul setine ise 15 yaşında kavuştu. Bir dans partisinde tanıştığı Pat ile evlendi. Bir süre karavanda yaşadılar. John, o sırada sadece 17 yaşındaydı. İlk grubu Terry Webb and the Spiders oldu. Peşinden Way Of Life, Steve Brett and the Mavericks gibi gruplarla ve şarkıcı Nicky James ile çalıştı. Kısa sürede sağlam tuşeleri yüzünden gürültülü davulcu olarak ün yaptı Birmingham kulüplerinde. Bonham: "Herkes 'Çok gürültülü çalıyorsun, bu şekilde bir gelecek elde edemezsin' diyordu. Canım nasıl istiyorsa öyle çalıyordum. "

BAND OF JOY

Daha sonra The Crawling King Snakes grubuna katıldı ve burada Robert Plant ile tanıştı. Bir süre sonra ikisi Band Of Joy'u kurdular. Ellerine az para geçtiği için Bonham gruptan ayrıldı ve Amerikalı şarkıcı Tim Rose ile çalışmaya başladı. 1968 yılında Robert Plant'in çağrısını kabul etti ve yeniden onunla bir grubun parçası oldu.

LED ZEPPELIN

Led Zeppelin, kendi adını taşıyan ilk albümünü oldukça kısa sürede ve oldukça kısıtlı bir bütçeyle kaydetti. Ancak grubun blues'dan beslenen rock formatlı soundu kısa zamanda gruba yüzbinlerce sadık fan kazandırdı. Turne için yollarda yazdıkları şarkıları "Led Zeppelin II" albümünde topladılar. Bu albümün en fark edilen şarkısı daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde davulu ön plana koyan 'Moby Dick' oldu. Konserlerde 15- 20 dakikaya kadar uzayan bir davul soloyu içeren bu parça John "Bonzo" Bonham'ın adını ölümsüzleştirdi. New York'taki bir konserde ise davulu elleriyle çalarak yeni bir teknik yarattı. Sonraki yıllarda Tommy Aldridge ve Bob Rondinelli gibi davulcular bu tekniği taklit ettiler. 1966 yılında, John Bonham öldükten sonra birkaç özel konserde Led Zeppelin'e eşlik edecek olan Jason Bonham doğdu.

"LED ZEPPELIN" MUCİZESİ

Led Zeppelin, ilk zamanlarda enteresan bir şekilde kendi memleketi olan İngiltere'de değil, daha çok Amerika'da ünlendi. Bunda grubun soundunun yoğun biçimde blues'dan etkilenmesinin payı vardı. Grubun yol arkadaşı Atlantic Records da Amerikalı bir firmaydı ve kariyeri boyunca Led Zeppelin'in sanatını koşulsuz olarak serbest bırakmıştı. Öyle ki Led Zeppelin telaffuz edildiği anda ticari bir intihar olduğu düşünülen grup ve albüm isminin yazmadığı bir albüm kapağı fikrini bile kabul ettirebilmişti. "Bu albümden hiç 45'lik yayınlanmayacak" şartını koşmaları da bu intiharın acılı olacağını gösteriyordu. Ama beklenen olmadı. Albüm gelmiş geçmiş en çok satan albümlerden biri oldu. Albümün içerdiği 'Stairway To Heaven' adlı parça 45'lik olarak yayınlanmamasına rağmen radyolarda o denli çok çalındı ki, tarihte ilk defa bir şarkı 45'lik olarak yayınlanmadan listeye girdi. Bu arada "Led Zeppelin IV" olarak anılan isimsiz albümün yüksek satışında 'Stairway To Heaven'a tek şarkı olarak sahip olma şansının bulunmamasının da payı olduğunu unutmayalım.

ZEPPELIN'IN UFKU GENİŞLİYOR

Led Zeppelin'in birbiri ardına yayınladığı albümlerin yüksek satış rakamları, bir süre sonra grubu kendi plak firmasını kurmak için cesaretlendirdi. Swansong adıyla kurdukları şirkette başka isimlere de albümler yapacaklardı. Bu arada grup, "Houses Of The Holy" ve "Physical Graffiti" albümlerinde Plant ve Page'in Uzak Doğu ve Kuzey Afrika'daki müzik araştırmalarının sonucu olarak etnik etkileşimlere girmiştir. Bu da gruba ilgi duyanların yelpazesini genişletmiş ve grup İngiltere'de de kabul görür hale gelmiştir. Plant ve Page müzikal yolculuklar peşindeyken, Jones ve Bonham da çiftliklerinde mütevazi hayatlarını sürdürmekteydiler. Ancak bu yalnız zamanları oldukça üretken geçti ve sonraki Zeppelin albümlerine daha yoğun katkıda bulunmalarını sağladı.

BONHAM'A ZOOM

John Bonham, normal hayatında son derece sakin bir insandı, ailesinin yanında ağzına içki koymazdı. Ancak turneler esnasında sünger gibi içiyor, sık sık kavga çıkarıyordu. İçki arkadaşı genelde Jethro Tull basçısı Dave Pegg'di. Bu arada Bonham uyuşturucuya da bulaştı.

HERŞEYİN SONU

Grup 1979 yılında "In Through The Out Door" albümünü yayınladı. 1980 yılını albüm yayınlamadan, kısa bir turneyle geçirmek istiyorlardı. Kısa süreli bir Avrupa turuna çıktılar ve sonra dinlenmeye çekildiler. Sonbaharda Jimmy Page'in nehir kıyısındaki yeni stüdyosunda provalara başladılar. 24 Eylül sabahı Bonham, provaya giderken yol üstünde bir puba uğrayarak kahvaltı niyetine 16 duble votka içti. Daha sonra prova boyunca da yanında getirdiği şişeden takılmaya devam etti. Prova sonrası Page'in evinde toplantı yapıyorlardı ve Bonham içmeye devam ediyordu. Onu yukarıdaki odalardan birine yatırdılar. Ertesi gün 13 yıldır hiçbir prova ve konseri kaçırmayan Bonham'ın prova odasına gelmediğini gördüler. Ne olduğunu öğrenmek için odasına çıktıklarında Bonham'ın ölüsüyle karşılaştılar. Resmi kayıtlara göre Bonham tıpkı Jimi Hendrix gibi kusmuğunda boğularak ölmüştü. O gün 40 duble votka içtiği söylendi. Tarih 25 Eylül 1980'di.

VE...

Basın Bonham'ın yerine Cozy Powell, Carl Palmer ve Aynsley Dunbar gibi isimleri telaffuz ediyordu. 4 Kasım 1980 yılında Zeppelin'in kalan üç üyesi beklenen açıklamayı, beklenmedik bir içerikle yaptı: "Sevgili arkadaşımızın kaybı ve bizimle menajerimiz arasındaki uyum bizi artık geçmişteki gibi devam edemeyeceğimiz kararını almaya yöneltti". John Bonham ölmüş, Led Zeppelin dağılmıştı... Cenaze töreni John Bonham'ın Worcestershire'daki çiftliğinin yakınlarındaki Rushock Kilisesi'nde yapıldı. John Bonham öldüğünde 32 yaşındaydı...

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.