DARK TRANQUILLITY  : Röportaj No:001 | 01
NORVEÇLİ GRUPLAR İSKANDİNAVYA'NIN EN İYİLERİ!

Evet, bunu İsveç'in en iyi gruplarından Dark Tranquillity gitaristi Niklas'ın söylemesi bize olduğu kadar size de garip gelmiş olabilir. Fakat röportajın tamamında verdiği cevaplarla Niklas'ın, içtenlik ve samimiyet konusunda bizi şaşırtmaktan çok sevindirdiğini de eklememiz gerek. Metal dünyasının ''17 yıllık mükemmellik'' yaratıcıları Dark Tranquillity hayranlarına saygılarımızla... İşte grubun 8'inci stüdyo albümü öncesi ilk röportajı...

DARK TRANQUILLITY
DARK TRANQUILLITY

Selamlar Niklas. Grubun şu sıralar yeni bir albüm kaydında olduğunu biliyoruz. Bize biraz çalışmaların nasıl gittiğinden bahseder misin?
Selamlar Sadi. Her şey gayet yolunda, geçtiğimiz hafta kayıtların albümde yer alacak en son hallerini de dinledik ve basım için şirkete gönderdik. Geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarının büyük bölümünü stüdyoda geçirdik, kayıtların ertesindeyse Tue Madsen, sahibi olduğu Antfarm stüdyolarında albümün mix ve mastering çalışmalarını halletti. Umuyoruz ki Nisan ayının ilk günlerinde albüm yayınlanmış olacak.
"Character" albümünüz "İsveç metal soundu"nun ulaştığı en başarılı müzikal zirvelerden biri olarak değerlendiriliyor. O albümü kaydederken hissettikleriniz ile yeni albümü kaydederken hissettikleriniz arasında ne gibi farklar vardı ve bu ne gibi sonuçlara yol açabilir?
Aslında bunu söylemek zor... Bir albümü objektif olarak değerlendirebilmek için kayıt süresinin üzerinden bir hayli zaman geçmesi gerekiyor. Genelde provalarda aynı şarkıları milyonlarca kez çaldıktan sonra nefret etmeye başlıyorsun! Bu sebeple, albüm bittikten sonra dahi o şarkılardan nefret etmeye bir süre daha devam ediyor, hatta değil çalmak duymak bile istemiyorsunuz. Yine de, kesinlikle iyi bir albüm yaptığımızı söyleyebilirim. "Character"den daha derin ve değişik stillerde pek çok şarkı barındıran bir albüm oldu.
Tiamat, Hardcore Superstar, Pain, Dimension Zero ve Necrophobic grupları ile gerçekleştireceğiniz bir etkinlik var. Sitenizde bununla ilgili İsveççe bilgiler yer aldığı için İsveççe bilmeyen fanlarınız neler olup bittiğini anlamamış olabilir. Bu etkinlik hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz? Sanırım fanlarla birlikte bir deniz yolculuğu söz konusu?
Aslında bu organizasyon, İsveç-Finlandiya arasında gemide yapılan bir festival. Pek çok metal severin toplanacağı ve gruplarla beraber yolculuk sırasında güzel vakit geçireceği, konserlerin de yolculuk sırasında verileceği bir etkinlik. İlk duyduğunuzda kulağa biraz garip gelebilir ama son günlerde İsveç'te bu tarz "Gemi Konserleri" bayağı revaçta, sadece metal değil tüm müzik türlerine ait benzer etkinlikler düzenlenmekte. Turne öncesinde yeni şarkılarımızı sahnede test etmek için güzel bir fırsat, kaldı ki buna bir de konserlerin sonrasında düzenlenecek müthiş partiyi de eklemeden geçemeyeceğim.
Kendi yaptığın çizimlerden oluşan ikinci kitabın da geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu konu hakkında neler söylemek istersin? Tam olarak kitabın içeriğinde neler var ve böyle bir şey yayınlamak fikri nerden aklına geldi?
Bundan önce pek çok grup için kapak ve illüstrasyon çalışmaları yaptım, hayatımı aslen grafik dizaynla kazanıyorum. Yıllardır pek çok insandan bu tarz bir koleksiyon kitabı yayınlamam için talep gelmekteydi, ben de sonunda bu talebi cevaplama kararı aldım. "Gadus Morhua" benim eskizlerimden oluşan ve sürekli yanımda taşıdığım defterlerimden alınmış işlerden oluşan bir çalışma. Daha fazla bilgi için www.cabinfevermedia.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.