MORIBBUND OBLIVION  : Röportaj No:004 |
PİYASADA RAKİP GÖRDÜĞÜM GRUP YOK

Türk metal piyasasının en üretken grubu Moribund Oblivion olmalı. Aynı zamanda en çok eleştirileni de tabii. Aslında üretken olan da, eleştirilen de grup değil, adı ve şöhreti grubun önüne geçen Bahadır Uludağlar. İnsanlar Moribund Oblivion'u bile zor kabullenirken o büyük cesaretle Groza ve Exile projelerini de birbirinden geri kalmayacak şekilde yürütüyor. Bu kadar işin arasında bize de zaman ayırdı ve bu röportaj gerçekleşti...

MORIBUND OBLIVION
MORIBUND OBLIVION

Moribund Oblivion, Exile ve Groza projelerinin şu anki durumundan bahseder misin? Kimin albümü ne zaman, kimden ve hangi isimle çıkıyor?
Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki Moribund Oblivion ana gruptur. Groza ve Exile Moribund Oblivion'un yan projeleridir. Moribund Oblivion'un 3. stüdyo albümünün ismi "Time To Face" ve Atlantis Müzik etiketiyle Mart sonu - Nisan başı gibi piyasada olacak. Solo projem Groza'nın 2. albümünün ismi "Geçmişin Kasvetli İzleri". Bu albüm Poem Productions etiketiyle Mart sonunda çıkıyor. Exile ise Nisan başında yine Atlantis Müzik'ten çıkacak ve albüm ismi "Exile Is Eternal".
Çok üretken birisin, peki bu kadar sık üretiyor olman yaptıklarının basitleşmesine yol açmıyor mu? Yurtdışında bir şarkıya verilen uğraş süresi içinde sen bir albüm yayınlıyorsun. Neden bu kadar acelecisin?
Hayır, aslında durumun bununla ilgisi yok. Hatta yurtdışındaki pekçok örneğe ve piyasanın ürün sirkülasyonuna baktığımızda üretim olarak geride bile kaldığımızı söyleyebilirim. Türkiye'de piyasaya ürün verme ve ürün oluşturma süreçleri çok geniş. Bir albüm yapan 10 yıl sonra ikincisi için çalışmalara başlayabiliyor mesela :) Benim ana grubum dışında sadece 2 ayrı projem daha var ve amacımız yılda 1 albüm yayınlamak. E üç proje olunca bu yılda 3 albüm eder. Yılda 1 albüm çıkarmak da son derece normal bir durum. Ürettiğimiz ve bunu sunduğumuz müddetçe konuşmaya hakkımız var bana göre. Ne kadar iyi ürün, o kadar söz hakkı. Bu olayı dış piyasalara göre yapmaya çalıştığımız zamanda aceleci olarak görülebiliyoruz, oysa ki içimize sinmeyen hiçbir parçayı asla kaydetmeyiz. Tüm projelerdeki albümlerimizin kronolojik sırasına bakarsanız müzikalite ve sound prodüksiyonları anlamında ivme hep yukarı doğru ilerlemiştir.
Bu üç projeyi birbirinden ayıran özellikler neler?
Müzikal olarak epey farklar var. Bunu ardı ardına dinlediğinizde zaten rahatça farkedersiniz. Groza şu anki yapısıyla daha senfonik ve neredeyse metal müziğin tüm türevlerini içerir bir yapıda. Moribund Oblivion ise şuan tam anlamıyla kuzey stili olarak görülen pure black metal yapmakta. "Machine Brain" albümümüzdeki endüstriyel yapı ortadan kalktı. Exile da eski bir proje ve o dönemlerde Moribund Oblivion'da daha farklı müzikler yaptığımız için pure black metal olarak hayata geçmişti. Şimdi Moribund Oblivion'la benzerlik gösterse de anlatılanlar ve müzikal yapı yine de farklı. Ruh olarak düşünürsek zaten 3 proje de çok farklı yerlere götürüyor adamı. Bunu da anca dinlediğinizde anlayabilirsiniz.
Genelde birden fazla grupta çalanlar farklı müzikal yönlerini göstermek için bunu yaparlar. Bu üç grupsa farklı soundlara sahip olsalar da temelde black metal türündeler. Hepsini tek bir grupta toplaman zor muydu?
Hayır değil ama bazı durumlar var ki bu olamıyor. Moribund Oblivion'la endüstriyel tatlarda denemeler yaparken pure black metal tutkumuzu bastırmak için Exile adında bir alt platform oluşturmak durumunda kaldık. Groza ise benim özel alanım. Yani grup müziğinde yapılamayacak pek çok şeyi Groza'da yapıyorum. Yani 5 kişinin herşeye karar verip yapmasındansa tek kişinin anında düşünüp uygulamaya koyması çok güzel bir durum. En önemlisi de solo olunca tamamen kendinize has hislerinizi ve mesajlarınızı müziğinize yansıtabiliyorsunuz.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.