Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00016/
 : Röportaj No:005 |
HEPİMİZ İHTİYAR ÇOCUKLARIZ

Kör Gardiyan'ın III. Türkiye seferinde 4 Mayıs'ta İzmir'de, 5 Mayıs'ta Ankara'da ve 6 Mayıs'ta İstanbul'da sahne aldı. Grubun ''yakışıklı'' diyebileceğimiz tek elemanı olan Marcus Siepen'le bir röportaj gerçekleştirdik.

BLIND GUARDIAN
BLIND GUARDIAN

Gardiyan için bugün ne yaptın Marcus?
Bavullarımı topladım. Yarın sabah Güney Amerika turnesi için yola çıkıyoruz da...
Yirminci yıl münasebetiyle ilk sekiz Guardian albümünün tekrar yayınlanacağını okudum, bu konuda biraz bilgi verir misin?
Evet ilk sekiz albümün hepsi remastered versiyonları ile çıkacak. Kitapçıkları ekstra fotoğraflarla ve şarkı açıklamaları ile birlikte yenilenecek. "Nightfall in the Middle Earth"ün ise sadece mastering'i değil, mix'i de yenilenecek.
"A Twist in the Myth" bana "Imaginations..."ı anımsattı. İlginçtir, "Imaginations..."ın son şarkısı 'And the story ends'dir (Ve hikaye sona eriyor), "Twist"in ilk şarkısı ise 'This Will Never End' (Hiçbir zaman sona ermeyecek). İki şarkı arasında konsept farkı olsa da bu bilinçli yaptığınız bir şey miydi?
Bilinçli olsa bile bunu Hansi bize hiç söylemedi!:) Çok kişi birçok açıdan "A Twist..."in "Imaginations..."ı çağrıştırdığını söyledi bize. Paralel çok fazla şey var. Aslında "A Twist...", "Nightfall..." ve "A Night At The Opera"ya göre bir geri adımdı. Epik anlatımları, senfonik sesleri ve çoksesliliği bıraktık ve daha farklı bir yöne direksiyon kırarak direkt bir albüm yaptık. Zaten o eski yönde yapabileceğimiz her şeyi yapmıştık. 'And Then There Was Silence' gibi bir şarkıdan daha iyisini iki yüz kanal daha ekleyerek, daha katmanlı bir vokal anlayışıyla, daha fazla enstrümanlı bir orkestra kullanarak yapamazsınız ki.
"Imaginations..." ve "Nightfall..." albümlerinde Metallica'nın efsanevi albümlerine imza atan Flemming Rasmussen ile çalışmıştınız. Sonra neden beraber devam etmediniz?
"Somewhere Far Beyond"dan sonra yeni bir şeyler denemek istemiştik, o dönemde Flemming ile çalışmaya başladık. Onunla çalışmak çok güzeldi, ondan çok şey öğrendik. Ama biz sürekli yeni şeyleri denemek istiyoruz, farklı insanlarla çalışmayı seviyoruz. Ayrıca o dönemde artık kendimize ait bir stüdyomuz vardı. Flemming de Almanya'ya gelip bizim stüdyomuzda çalışmayı tercih etmiyordu.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.