PARADISE LOST  : Röportaj No:009 |
MUTLU MÜZİKLER BENİ MUTSUZLAŞTIRIYOR

Anathema ve My Dying Bride ile doom metal'in ikinci jenerasyonunu başlatan, gotik metal'in yaratıcılarından kabul edilen, hafızalarımıza 'As I Die', 'True Belief', 'Forever Failure' ve 'One Second' gibi klasik şarkıları armağan eden grubun gitaristi, keyboardcusu ve bestekarı Greg Mackintosh'u telefonda yakaladık. Mayıs sonunda çıkacak olan yeni albüm ''In Requiem''den vampirlere kadar her şeyi konuştuk.

PARADISE LOST
PARADISE LOST

Yeni single'ınız 'The Enemy'yi az önce dinleme şansına ulaştım. Şarkının sound'u bağa "Icon" ve "Draconian Times" dönemlerini anımsattı...
Bence albümün tamamı "Icon"dan da öncesini anımsatacak kadar cesur, "Gothic" albümüyle benzeştiğini bile söyleyebilirim. Bu planladığımız bir dönüşüm değildi, sadece o anda böyle bir şeyi yapacak tazeliği hissettik. Daha vahşi, daha organik, daha direkt bir albüm ortaya çıktı. "Draconian Times"dan sonra bu tarzdan çok sıkılmıştık ve farklı şeyler denedik. Ve bence çok iyi oldu, "In Requiem" gibi bir albüm yaratmak için böyle bir molaya ihtiyacımız vardı.
'The Enemy' şarkısında Nick Holmes sanki birine bağırıyor. Bu şarkı kim veya ne hakkında?
Bu şarkı, benim Nick'le ortak bir arkadaşımız hakkında. Geçen sene bu arkadaşımızın kocası biri tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Katil hapse girdi. Ve sonra arkadaşımız katili affetti ve onunla arkadaş oldu! Her gün hapse ziyaretine gitti. 'The Enemy' şarkısında bundan esinlensek de daha çok "affetmek" üzerine bir şarkı.
Peki siz bu arkadaşınızın yerinde olsanız o kişiyi affedebilir miydiniz?
Ben affetmezdim. Ama o pozisyonda olmadan da bilemem.
Albüme geri dönelim. Single'daki diğer şarkı 'Beneath Black Skies' farklı dönemlerinizi bir arada hissettiren bir şarkı. Albümün geri kalanı nasıl?
Bence bu albüm tam bir karışım; ama "In Requiem"i farklı kılan şey son zamanlarda yaptığımız en agresif albüm oluşu. Bu kelimeyi kullanmam ama yaptığımız en "şeytani" albümlerden biri. Prodüksiyon olarak ise yaptığımız en sert iş! "Draconian Times" ile arka arkaya çaldım, "Gothic"le arka arkaya çaldım ve ikisinden de sert olduğunu fark ettim. İlk şarkı 'Ash&Debris', çok ağır bir doom şarkısı, sonra daha atmosferik ve orkestral şarkılar geliyor. "In Requiem"de melankolik duyguların yanı sıra, din, inanç, bir şeylere inanma isteği üzerine temalar da mevcut.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.