UÇK GRIND  : Röportaj No:011 |
YERALTI JENERASYONUNU YENİDEN CANLANDIRMAK İSTİYORUZ!

Türkiye'de icra edilen metal müziğin yer altındaki en büyük yankılarının yaratıcılarından İstanbul Bakırköylü topluluk Uçk Grind ile olan röportajımızı geçen sayımızda arayıp da bulamayanlardan ve tabii ki grup elemanlarından özür diler, ikinci albümleri öncesi yeni E.P.'leri ''Justice''i yayınlayan gruptan vokalist Tanju Can ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sunarız.

UÇK GRIND
UÇK GRIND

Selamlar Tanju. UÇK Grind cephesindeki son değişikliklerden bahsederek başlayalım istersen?
Son gelişmelerin içerisinde gruba yeni bir üye katılmış olmasından başlayabiliriz. Bir önceki basçımız Kemal Kut maalesef müziği bıraktı. Kendisi Türkiye'deki metal ve extreme müzik piyasasının oluşumu için çok önemli katkılarda bulunmuş birisidir. 80'ler sonunda Metafor adlı grubu ile 90'lar başında ise Hole In The Wall ile çok başarılı işlere imza atan bir şahıstır. Maalesef Türkiye'deki bu müziğin ve genel müzik piyasasının vardığı noktadan dolayı böyle bir karar aldı. UÇK Grind'ta bas gitar görevini bundan sonra, daha önce Ascraeus'tan tanıdığımız Ahmet üstlenecek. Kendisi Unutulmuş Çalgıcılar Kulübü'nün yeni üyesidir.
Bir de yeni bir E.P.niz var "Justice" adında...
Evet ismi "Justice". 5 parçadan oluşuyor. Bunlardan 3 tanesi daha çok alışık olduğunuz distortion'lı sound ile kaydedildi. 2 tanesi ise kayda yönelik endüstriyel tarza sahip parçalar. E.P'de bizim dünyadaki adalet (adaletsizlik) sistemine olan tepkimizden doğan öfkemizi ve kurduğumuz hayali adalet sistemini insanlarla paylaşmak istedik.
Peki, neden albüm kaydına girmeyip de bir E.P. kaydettiniz?
Öncelikle bahsedilmesi gereken sorun neden D.I.Y. (Do It Yourself - Kendin Yap) bir kayıt olduğu aslında. Bu bizim Türkiye'deki şirketlere ve o şirketlerin gruplara olan tavırlarına verilen tepki diyebilirim. Maalesef şirketler grupları onların kucağına gitme ihtiyacı olan zavallılar olarak yorumluyor ama böyle tepkisel bir müzikte bu hiç ama hiç mantıklı değil. Tabii sadece ben ortada takılayım, yaptıklarım yayınlansın, isim yapayım mantalitesinde olan ve her konuda ödün veren gruplar oldukça bu çıkmazdan nasıl çıkılır bilemiyorum. Sadece daha iyi olması için ve gruplara ürün değil de sanatçı gözü ile bakılması, saygı ile yaklaşılması için bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Kendine saygısı olan bu yolu takip eder, yalamak isteyen de yalamaya devam eder. Neden E.P. olduğu konusuna dönecek olursak, elimizdeki şarkıların bu kadar olmasından kaynaklanıyor. Tabii bilirsin 15 dakikalık seks bazen 1 saat olandan çok daha zevkli olabiliyor. Biz de bu kayıtta böyle özel bir duruma yaklaştığımızı düşünüyoruz.
E.P.'ye insanlar nerelerden, nasıl ulaşacaklar?
DIY bir malzeme olduğu için her dükkânda bulunmuyor. Şimdilik İstanbul için satış noktaları belli diyebilirim. Taksim ve Beşiktaş - Köstebek, Kadıköy - Hammer Müzik, Bakırköy - Riot ve Beşiktaş - Pena'da bulunuyor. Ama Türkiye'nin her tarafından isteyenlerin bir zarfa 10 YTL koyup UÇK Grind, P.K-58 Bakırköy 34141 İstanbul adresine içine kendi adreslerini yazarak yollaması da yeterli. Kargo ile hemen yollarız. Oldschool ama garanti bir yöntem. Tabii konserlerimizde kurduğumuz standlardan da alınabilir.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.