AFTER FOREVER  : Röportaj No:013 |
YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Kadın vokalistin başı çektiği gruplar arasında her geçen gün yükselen, kendi isimlerini taşıyan son albümleri ile Nightwish'in bu piyasadaki en dişli rakibi olduklarını kanıtlayan Hollandalı grubun güzel ve seksi solisti Floor'u uzun uğraşlar sonunda telefonda yakaladık.

AFTER FOREVER
AFTER FOREVER

Beşinci albümünüze kendi isminizi vermenizin sebebi neydi?
Öncelikle bu albümün geçmişte yaptığımız her şeyi özetleyen, daha önce geçtiğimiz yolları ve denediğimiz stilleri bir araya toplayan bir albüm olduğunu fark ettik. Kendine has tınıları olsa da şu ana kadar kat ettiğimiz müzikal yolculuğun sonucu olarak tanımladık bu albümü. İkinci sebebimiz ise yeni bir ekiple çalışmaya başlamamızdı. Artık Nuclear Blast'tayız, daha büyük bir şirketteyiz ve bu bizim için yeni kapıları açacak. Kısacası yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden albüme kendi ismimizi verdik.
İlk defa gerçek bir orkestra ile kayıt yaptınız, bu After Forever'a ne kattı?
Şarkıları yazarken orkestra ile çalışacağımızı bilmiyorduk o yüzden o aşamada bir değişiklik olmadı. Ama orkestranın kayıt yapacağını duyduğumuzda çok heyecanlandık ve genel olarak sound'u çok güçlendirdi.
Şarkı sözlerini sen yazıyorsun ve bu albümde "enerji" teması var, bunu açabilir misin biraz?
Enerji hayatımızda farklı formlarda etrafımızda varolan hayatımızı şekillendiren bir unsur. 'Energize Me' şarkısında mesela insanlardan gelen pozitif enerjinin iletişimi nasıl güçlendirdiğinden söz ediyorum. Diğer yandan negatif enerji de hayatımızı kötüye götüren şeylerden biri. Doğada da bir enerji var. Bazı mekanlara gittiğinizde farklı hissetmenize neden oluyor. Diğer yandan zaman da bir enerji. Mesela son şarkı 'Dreamflight'ta rüyaları ele alıyorum, rüyaların da farklı bir enerjisi var. Bazıları rüyalarımız sayesinde psikolojik olarak tamir edildiğimizi söyler. Rüyalar benim bir numaralı ilham kaynağım diyebilirim.
Albümde iki konuk müzisyen var, biri Jeff Waters, diğeri Doro Pesch...
Gitaristimiz Jeff Waters'un büyük bir hayranı, onunla iletişim halindeydi. Jeff Berlin'deki bir konserimize gelmiş bu sırada, bizi çok beğenmiş. Bizimle çalışmak isteyebileceğini söyledi, bu tabii bizim için şaka gibi bir fırsattı ve atladık:) Bir diğer şarkıda 'Who I Am'de ise başka bir kadın vokalistle düet yapma fikri ortaya çıktı. Ama bu vokalin benim tarzımdan uzak biri olmasını istedik ve aklımıza tabii ki ilk kadın metal solistlerinden Doro geldi. O da kabul etti ve gerçekten şarkıyı bir adım öteye götüren bir performans kaydını bize yolladı. Yolladıktan sonra "umarım işinize yarar" demesi de onun mütevazılığını gösteriyordu.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.