Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00049/
 : Röportaj No:014 |
EN ÖNEMLİ MEZİYET İNSANIN KENDİSİNE YENİ HEDEFLER KOYMASIDIR

Black/dark metal'den endüstriyel metal'e uzanan müzikal rotalarında imza attıkları her işi heyecanla takip ettiğimiz gruplardan biri olan Samael'in karizmatik vokalisti Vorph'u, yeni albümleri ''Solar Soul''un çıkışı şerefine arayıp bir tebrik edelim dedik. Buyurun bakalım, Samael'in yeni albümü sonrası ilk Türkiye röportajı...

SAMAEL
SAMAEL
Geçtiğimiz yıl Eylül ayında İstanbul'daki muhteşem konserleri ile yeniden hayatıma girmişlerdi. O müthiş performanslarından sonra, grubu neden uzun süredir dinlemediğime dair kendi kendime kızdığımı hatırlıyorum.
"Passage" (1996), "Eternal" (1999) ve "Reign Of Light" (2004) albümleri ve "Exodus" (1998) E.P.leri ile, özellikle de 'Shining Kingdom', 'Angel's Decay', 'Son Of Earth', 'Moonskin', 'Infra Galaxia' ve 'The Cross' gibi klasikleşmiş şarkılarıyla kalbimizde yeri ayrı olan gruplardan biridir Samael.
"Era One" (2006) adlı farklı albümleri ile hayranlarını ters köşeye yatırmış olan grup, 2004 yılında muhteşem bir geri dönüş armağanı olarak bizlere sunduğu "Reign Of Light" albümü ile yeniden hayatımızın fon müziği olma konumuna yükselmişti oysa ki.
Gruptan "Reign Of Light" tadında yeni bir albüm bekleyenlere müjdeyi az sonra okuyacak olduğunuz röportaj ile veriyor ve yine çok klas bir Samael albümünün sizleri beklediğini belirtiyoruz.

Selamlar Vorph, 2006 Eylül'ündeki son İstanbul konserinizden bu yana neler yapıyorsunuz?
Selamlar Sadi. Yeni albümümüzün kayıtları ile meşguldük. 2006 yazında, Temmuz ayında başladık kayıtlara ve içlerinde İstanbul konserinin de olduğu bir kaç konser için çalışmalarımızı yarıda kesmiştik. Geçtiğimiz kış mevsimi ise albümün kayıtlarını tamamlamak ve mastering/mixing işlerini halletmek ile geçti diyebilirim. Şu an ise her şey hazır ve yeni albümümüz "Solar Soul" 1 Haziran'da yayınlanıyor.
"Solar Soul"un promo kayıtlarını dinledim ve gerçekten başarılı bir albüm ortaya çıkardığınızı düşünüyorum. Tebrik ederim. Albüm hakkında senin fikirlerini alabilir miyim?
Teşekkür ederim bu güzel düşüncen için. Bizi oldukça heyecanlandıran bir albüm olduğunu söylemeliyim öncelikle. Bu albümün; olgunlaşma sürecinden geçtiğimiz yılların bir sonucu olduğu fikrine sahibiz ve Samael müziğini en iyi temsil eden albüm olduğunu düşünüyoruz!
Bir önceki albümünüz "Era One" hayranlarınız ve eleştirmenler tarafından genel olarak olumsuz yorumlara maruz kaldı. Neydi size o derece farklı bir müzikal yapıda albüm çıkarmayı düşündüren şey?
"Era One"ı aslında yıllardır, özel bir yan proje albümü olarak çıkarmayı düşünüyorduk fakat firmamız ile olan bazı kontrat maddelerinden dolayı Samael adı altında çıkarmak zorunda kaldık. "Reign Of Light"ın kayıtları sırasında da denediğimiz fakat fazla uç noktalara götüremediğimiz bazı müzikal denemeleri "Era One"da rahat rahat müziğimize yansıttık. Eğer "Reign Of Light"tan önce yayınlansaydı bence daha iyi bir geri dönüş sağlayacaktı o albüm.
Peki, 1999 yılında yayınlanan "Eternal" adlı albümünüz sonrası yeni bir albüm yayınlamak için neden 5 yıl beklediniz?
"Era One" ve "Lesson In Magic #1" projeleri üzerinde çalışmaktaydık. Gitaristimiz Kaos 2001 yılında gruptan ayrıldığında da zorunlu bir eleman değişikliğine gittik. 2002'deyse turnelerimiz (Avrupa festivalleri ve "Eternal" Amerika turnesi) öncesinde Makro grubumuza katıldı. Ardından ise yeni bir albüm kaydetmek bir yılımızı aldı.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.