Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00050/
 : Röportaj No:015 |
ÖFKELİ ADAMIN İTİRAFLARI

Dave Mustaine ile röportaj yapmak gerçek bir gazetecilik tecrübesi. Diğer hiçbir rock yıldızına benzemiyor o. Karşısındaki insanı tanımak istiyor, diyalog kurmaya çalışıyor. Siz de her an her şey olabilir şeklinde tetikte bekliyorsunuz. Bir Megadeth şarkısı kadar gergin, emniyetsiz, sürprizli bir yolculuk. Ve bir o kadar hakiki...

MEGADETH
MEGADETH

Yeni albümünüz "United Abominations"ta enstrümantal bölümler ağırlıkta. Megadeth forumundan birinin saydığına göre toplam 60 gitar solo mevcut! Bu yönde ilerlemeye nasıl karar verdiniz?
İlginç bir soru. Bilinçli olarak bu yola sapmadık, her şey kendiliğinden o doğrultuda gitti. Yapmak istediğim albümü yapabilmek için insanların thrash metal veya speed metal olarak tanımladığı köklerime dönmem gerekiyordu.
Peki bu yönde ilerlemende Glen Drover veya diğer yeni elemanların katkısı oldu mu?
Pek sayılmaz. İlginçtir aynı dönemde Marty Friedman da köklerine döndü. (Not: Röportajda Marty ve diğer elemanlar hakkında soru sormam yasaktı ama durup dururken kendisi konuyu açtı, şaştım kaldım) Tabii Glen'in ve diğerlerinin müzisyenlikleri beni etkiliyor ama bu kararımı ben onlar gruba gelmeden çok önce vermiştim zaten. Şarkıların büyük kısmını zaten henüz daha onlarla tanışmadan yazmıştım. Geçtiğimiz yıllarda gitar çalmayı sakatlığımdan dolayı bırakmıştım, tekrar başladığımda "The System Has Failed" albümünü yazmaya başladım. Bu albüm aslında Megadeth albümü olarak değil, solo albüm olarak başladığım bir çalışmaydı. Ama plak şirketi onlara bir Megadeth albümü daha borçlu olduğumu söyledi. Ben de o albümü Megadeth albümüne dönüştürmeye karar verdim ve aynı anda bir albüm daha yapabileceğimi düşündüm. Ozzy'nin "Blizzard of Ozz" ve "Diary of Madman"i aynı anda yapmasından esinlendim. Aynı şeyi "Countdown..." ve "Rust in Peace"te beraber çalıştığım Max Norman da söyledi, ben de zaman kazanmak için iki albümü birlikte yazmaya başladım.
Tüm bunlar Roadrunner'la anlaşmadan önce oluyor...
Evet. Albümün çoğunu hallettikten sonra plak şirketi arayışı başladı, Roadrunner'a geçtiğimizde albümün çoğu hazırdı ama onların da albümün gidişatında rolleri oldu.
Albümle aynı ismi taşıyan şarkı Birleşmiş Milletler hakkında. Bu şarkıyı yazarken etkilendiğin belli bir olay veya olaylar oldu mu?
Belli bir olay olmadı. Birleşmiş Milletler'in ne için kurulduğunu biliyordum ve zamanla bu amaçları için bir şey yapmadığını, dünyada olan biten her şeyi sadece izlediklerinin farkına vardım. İzledikçe ve araştırdıkça bu kuruluşun varoluş sebebinden çok uzakta durduğunu, dünyada olup bitenlere sadece seyirci olduğunu anladım.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.