DREAM THEATER  : Röportaj No:016 |
MÜZİĞİN BUKALEMUNLARIYIZ

James LaBrie çok konuşuyor! Hatta röportajda verdiği uzun yanıtlardan birinin sonunda nefes aldı ve ''çok konuşuyorum, bir solist olmalıyım'' dedi:) Ama hakkını teslim edeyim, çok da güzel konuşuyor kendisi. Grubun yeni başyapıtı ''Systematic Chaos'' bu ay piyasaya çıkıyor, canlı Dream Theater ziyafeti için ise 29 Haziran'a takvimlerimizi kurduk...

DREAM THEATER
DREAM THEATER

"Systematic Chaos"un kalbi olarak nitelendirdiğim 'In the Presence of Enemies' epiğini Dream Theater'ın 'Scarred', 'Metropolis Part 1', 'Octavarium' gibi epikleriyle kıyaslarsan ne diyebilirsin ve şarkının konseptini anlatabilir misin?
Sözler tamamen kurgusal. Şeytani bir varlık tarafından ayartılan bir bireyin bu karanlık mevcudiyet tarafından yönlendirilmesiyle dünyadaki diğer lanetli ruhlardan oluşan bir ordu kurması hakkında. Diğer epiklerle kıyasladığımız vakit, farklı olduğunu düşünüyorum. Dream Theater olarak hiçbir zaman kendimizi tekrar etmek istemedik ve sürekli deneyler yaparak müzikal olarak, söz olarak, melodi ve ses olarak denenmemiş bir sonuç elde etmeye çalıştık.
Albümün sound'u belki de tarihinizin en güçlü ve kusursuz sound'u. Prodüksiyon aşamasındaki fark neydi?
Paul Northfield'in bunda katkısı var, o daha şarkıları yazarken bizimle birlikteydi ve ses mühendisliği yapıyordu. O yüzden bizim ne yapmak istediğimizi, neyi sevip neyi sevmediğimizi, hangi şarkıda neyi inşa etmeye çalıştığımızı çok iyi biliyordu. Miks aşamasını da ona devredince ortaya çok iyi bir sonuç çıktı. Kendisinin inanılmaz bir diskografisi var, Rush, Queensryche, Hole...
"Awake"ten beri en çok keyif aldığınız prodüksiyon aşaması olduğunu söylüyorsunuz. Farkı neydi, şarkılar mı daha iyiydi, grup içi kimya mı farklıydı?
Hepsi birden, sen söyledin. Başlangıçtan en sonuna kadar tüm aşamalar tuhaf bir şekilde eforsuz ve çok üretken geçiyordu. Ortaya çıkan şarkılar, elde ettiğimiz sound, tüm bunlar Dream Theater için yeni bir adımı müjdeleyen gelişmelerdi. "Awake"te de böyle bir heyecan vardı, ilk majör başarımız olan "Images and Words"ün ardından stüdyodaydık, geleceğe dair büyük umutlarımız vardı, Kevin Moore'un ayrılması bile bizi çok etkilememişti. Ayrıca hep dediğim gibi bu albümdeki materyal, dinamikliği ve bütünlüğü ile uzun zamandır yaptığımızın en iyisi.
'Repentance' şarkısı Portnoy'un Glass Prison'la başlattığı "İsimsiz Alkolikler Suit"inin devamı ve alkolizm tedavisinin sekizinci ve dokuzuncu adımları olan pişmanlıklarla yüzleşmeyi anlatıyor. Bu şarkıda 11 kişiden kendi pişmanlıklarını kaydetmelerini istemişsiniz. Sizden biri böyle bir şey isteseydi, ne anlatırdınız?
Sanırım herkes gibi zamanında içine düştüğüm durumlardan dolayı mantıklı davranmadığım, yeterince diplomatik davranmadığım ve karşı tarafı üzdüğüm, aşırı reaksiyon gösterdiğim anlardan dolayı çektiğim pişmanlıkları anlatırdım.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.