MURAT NET  : Röportaj No:017 |
İNSANLARA TOKAT YETMİYOR, BALYOZ LAZIM

Ogün'den sonra bir başka eski Pentagram üyesi olan Murat Net'i gözümüze kestirmiştik. Pentagram'ın ilk albümünde çaldıktan sonra Reflex'le ve kendi solo albümleriyle karşımıza çıkan, yakın zaman önce ''Selami Çeşme Blues'' albümünü çıkaran usta gitaristle Summer Rocks'taki performansının hemen ardından teri daha soğumadan konuştuk.

MURAT NET
MURAT NET

"Selami Çeşme Blues" senin kaçıncı solo albümün?
Bu benim Türkiye'de yasal olarak çıkmış dördüncü albümüm ama ben bunu yeni bir başlangıç olarak düşündüğüm için "ilk" diyorum, öbürlerini aşağılamak veya küçümsemek manasında değil, kartvizit olarak, Murat Net kimdir'in yanıtı olarak, ilk notasından son noktasına kadar inandığım güvendiğim tamamen Murat Net budur diyebileceğiniz bir albüm. İlk önce Pentagram çıkmıştı 90 yılında, iki üç ay sonra ilk solo albümüm "Escape From Hell" çıktı. 97'de "Reflex", 2007'de "Selami Çeşme Blues" çıktı.
Niye böyle uzun süreler araya girdi?
Bunu ben değil, kaderim, tanrı ve evren biliyor diyebilirim. Ben hayatım boyunca bir şeylerle uğraştım. Hayatımda rock'n roll'dan başka bir şey yok. Müzik, sanat, gitar, rock'n'roll, on iki yaşımdan beri başka bir şey hayatıma girmedi. Şartlar mı el vermedi, şanssızlık mı, benim hatalarım mı, tam olarak bilemiyorum. Önemli olan şu an burada bulunmamız. Sahneden indim, bu kadar bir destek de beklemiyordum. Demek ki hiçbir şey boşuna değilmiş.
Seni eski Pentagram gitaristi olarak tanıyanların karşısına blues rock n'roll gibi türlerle çıktığın zaman dinleyicilerde oluşabilecek bir hayal kırıklığı senin üzerinde bir baskı yarattı mı?
Ben Pentagram'dayken de speed metalci değildim. Ben bir rocker'ım, tamam mı? 80'lerde tabii ki metal vardı, çok sevdiğim ve çaldığım da bir tür. Pentagram'ın ilk albümü bence kült bir albümdür, hak ettiği yere gelememiş bir albümdür. Bence biz o albümle turlamalıydık, dışarı çıkmalıydık. Hatta Metal Hammer'dan bir arkadaş gelmişti, efsanevi Grinder konserinden sonra, hah dedik yırttık şimdi ama olmadı, evren istemedi. Bu arada altını çizelim; 17 sene öncesinden bahsediyoruz. Pentagram, Pentagram, Pentagram, tamam ben artık Murat Net'im. Yeni albümüm herkesi şoke edecek. Davulları Helloween'in eski davulcusuna, Masterplan'de de çalmış olan Uli Kusch'a çaldıracağım. Artık insanların ne kadar art niyetli olduklarını fark ettim. Onlara tokat yetmiyor, balyoz lazım, top lazım, atom bombası lazım. "Escape From Hell" bir power metal albümüydü, şimdi daha da sert bir şey olabilir. Pentagram'a başarılar diliyorum, bir dinleyici olarak da üzülüyorum. Yirmi yılda gelinen nokta bu olmamalıydı, enternasyonal bir grup olmalılardı. İsterdim ki bir turneye çıksalardı yurt dışında çünkü olay "live"dır. Belki Pentagram'ın şimdi öyle bir planı vardır, bilmiyorum çok az görüşüyoruz. Sadece "Bir"den sonra Hakan'la konuşmuştum. Böyle daha orta doğu metal yerine daha konvansiyonel, ne bileyim Helloween tarzı bir power metal yapsalar demiştim, çünkü ekip sağlam, Orphaned Land olmaya çabalamak değil de bu çizgide gitseler diye düşünmüştüm. Ama tüm bunları bir dinleyici olarak diyorum, yanlış anlaşılmasın.
Murat Net, Pentagram'ın ilk albümünde soloları atmak dışında ne yaptı?
İkinci side'ın ikinci şarkısındaki bazı rifler benim, bir de son şarkıdaki riflerin bazıları benim. Bir de 'Metal Not Dead'de benden bir şeyler var.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.