KETUM  : Röportaj No:018 |
EGE'NİN AŞIRI UCU

Sert müzikte Ege'nin sesini duyurmaya aday isimlerden Ketum'un ilk albümü ''Monetary Chronicles'' Anger Epidemic etiketiyle piyasada. Grubun vokalisti Ulaş Gürsoy ile Ketum ve ekstrem müzik üzerine söyleştik.

KETUM
KETUM

Kimdir Ketum, nedir, ne işe yarar?
İzmirli bir Grindcore-Crustcore grubudur. Doksanların başından beri ekstrem müzikle uğraşmamıza rağmen 2003 yılından bu yana aktif ve adımızı duyuracak işlerle meşgul bir grubuz. Yani aslında Ketum adı altında Death Metal ve Grindcore tadında müzik yapma maceramız aslen 2003'te başlayıp bugüne geldi.
Albümden bahsedelim biraz...
M.C. Ketum'un aslında 4 senelik çalışmalarından oluşuyor, yani 1. ve 2. demomuzdan da parçalar içeriyor, ama ağırlık olarak son 2 senenin ürünleri. Albümü hazırlarken farketmediğimiz fakat kayıt aşamasının sonunda dergici bir arkadaşımızın bize farkettirdiği birşey var bu albümde; o da tarzında Türkiye'nin ilk albümü olması. Tarzı ne ki diyeceksin: Ketum ilk safhada Hardcore ve Death Metal Crossover yaratmak amacındaydı ama bugünkü tabiriyle Metalcore değil. Ancak gittikçe baktık ki Grindcore ve onun atası olan Crustcore ile Death Metal'in bir türevi oluşuyor. Gayet hoşumuza gitti, yer yer de Türkçe sözlerle desteklenmiş Crustcore kokan parçalar çıktı bu şekilde. Baktık ki gerçekten Türkiye'de bir ilk olmuş. Umarım ekstremci tayfa beğenir; hatta Punk ve Hardcore insanları.
Biraz müziğin genel gidişatından bahsedelim, ekstrem müziğin geldiği noktayı nasıl buluyorsun ve burdan nereye gider bir öngörün var mı?
Kazık bir soru. Benim görüşüme göre, ekstrem müzik içindeki anlam hep daha hızlı, hep daha gürültülü ve sert çalmak olmamalı. Bu açıdan bakılırsa müzikal progresifliğin gerçek gidişatının ekstrem müzik olduğu görülebilir. Çünkü kendini sürekli tekrarlayan, hep aynı şeylerden bahseden progresif bir anlayış olamaz. Doğal olarak progresiflik ekstrem müzikle birleşerek inanılmaz işlere imza atıyor son yıllarda ve bunun devamı da gelecek gibi görünüyor. Haa Ketum'un progresiflikle ilgisi var mı diyeceksin: kesinlikle yok! Biz ekstremin yobaz tarafından kalkmışız maalesef. Bunu seviyoruz.
Politik bir grup olarak anılmak istemiyorsunuz ama duruşunuz hiç de öyle değil, suya sabuna dokunuyorsunuz.
Bana kalırsa müziği sadece politik söylemler için kullananlara politik denmeli, bu sebepten dolayı öyle diyorum. Çünkü ağırlıklı olarak politik konularla ilgili yazan biri değilim. Epey de var aslında ama bu yoğunluk ilerde artabilir de, azalabilir de. Bu yüzden biz şöyle veya böyle bir grubuz diyemem. Sadece bir çok konuda söyleyecek bir çift sözü olan İzmirli Deathcrust grubu olarak bahsedilebilir bizden.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.