MOONSPELL  : Röportaj No:019 |
MÜZİK RUHLARIMIZI ELE GEÇİRDİ

Bu röportajı Summer Rocks'tan iki hafta önce yaptık, geçen sayıya yetişmedi, bu sayıya nasipmiş. Moonspell'in büyüleyici sesi, büyük karizma, gotik şair Fernando ile konuştuk. Türkiye'den Portekiz'e, dinden edebiyata, black metal'den küresel ısınmaya kadar konuşmadığımız şey kalmadı. Buyurun muhabbete...

MOONSPELL
MOONSPELL

Moonspell her albümünde farklı bir şey deniyor. Her defasında bir müzikal çizgiden diğerine nasıl geçiyorsunuz, her albüm çalışmasından önce beşiniz bu değişimde nasıl ortak kararı alıyor?
Müzik bizim ruhlarımızı ele geçirdi, hep bunu hissetmişizdir. 70'lerde veya 80'lerde yaşamadığımızı biliyorum ama halen daha müzik yaratımında birçok yaratıcı gücün rol oynadığını düşünüyorum. Hayranlarımızın istekleri elbette önemli ama kalbimizden geleni yapıyor olmamız her şeyden önemli. Müzik bence bir harekettir, hiç durmaz. Biz müzik yaparken bir kılavuzu takip etmiyoruz. Asla ama asla bir albümün ticari olarak başarılı olup olmayacağı üzerine düşünmeyiz. Sadece aklımızdan geçen hikayeleri ve yapmak istediğimiz müziği aktarmayı düşünürüz.
O zaman bu müzikal değişimlerin ardındanki esas sebep olarak aklınıza gelen hikayeleri ve konseptleri gösterebilir miyiz?
Kesinlikle. Moonspell her zaman konsept bir grup olmuştur. Konsept derken, hikayeleri cümlelere dökmekten veya aynı konu hakkında farklı varyasyonlara sahip şarkılar yazmayı kastetmiyorum. Konsept derken şarkıların birbirine bir şekilde bağlanmasını ve eğer dikkatle takip ederseniz sanatçının hikayesine ulaşmanızı kastediyorum. Moonspell'de her şey, sözler, müzik, imaj, konser şovu, fotoğraflar ve hepsi birbirine bağlıdır.
Memorial'ın temasını biraz anlatabilir misin?
İnsanlığın iki boyutunu, hem evrensel anlamda hem de kişisel olarak çözmeye dönük epik sözler var Memorial'da. Mesela Finisterra Latince'de "dünyanın sonu" demek. Burada biraz orta çağ düşüncesine dönmeye çalıştım. Henüz keşiflerin yapılmadığı zamanlarda Portekizlilerin karşısında sonsuz gibi görünen, nereye gittiği bilinmeyen kara bir deniz vardı ve insanlar oraya bakıp kendileri hakkında düşünüyorlardı. Bu sonsuzluk düşüncesi dünyanın sonu geldiğinde son insan olmak nasıldır fikrine getirdi beni.
"Dünyanın sonu" teması şu an çok popüler bir konu, çünkü küresel ısınma tüm dünyada etkisini gösteriyor, bunun bir etkisi olmuş olabilir mi?
Bu konuyla ilgili çok duyarlı olduğumu söylemeliyim ama Memorial'ı yaparken daha çok tarihe ve duygulara odaklandım. Dünyanın sonunu analiz etmeyi tercih etmedim çünkü o zaten şu an yaşadığımız bir şey. Ama diğer yandan bence albüm bittikten sonra müzisyen şarkıları üzerinde düşünmek için vakit bulur, albüm dinleyiciye ulaştıktan sonra ise şarkılar yeni dallar, yeni sonuçlar geliştirebilir. Örneğin, konseptinde yardımcı olduğum Finisterra klibinde bir sahne vardır, orada kamera gözüme girer ki o göz aslında dünyanın gözüdür. Ve içeride savaşlar, çürüme, kirlenme görünür. Bu temalar şu an üzerinde çalıştığımız albümde çok daha belirgin olacak çünkü dünyanın bu sorununun bir komplo teorisi olmadığı çok açık. Bunu görmek için dışarıya bakmanız yeterli. Bugün Portekiz'de yağmur yağdı, bu hiç olağan değil. Bir vatandaş olarak da elimden geleni yapıyorum, geri dönüşümlü malzemeler kullanıyorum, gerekmedikçe araba kullanmıyorum ve diğer ufak şeyler...
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.