KAMELOT  : Röportaj No:020 |
KHAN'DAN METAL DERSLERİ

Amerikalı heavy metal grubu Kamelot yılın en iyi albümlerinden biri olduğuna inandığımız ''Ghost Opera'' ile yükselişini sürdürdü. Grubun Norveçli solisti Roy Khan ile telefonda görüştük.

KAMELOT
KAMELOT

Daha önceki albümlerinizde olduğu gibi "Ghost Opera"da bir konsept var mı?
"Epica" ve "Black Halo"da hikayelerden ve şarkı sözlerinden işe koyulmuştuk, bu defa kariyerimizde ilk defa konsepti bi kenara atıp yarattığımız müzikal fikirlerden yola çıktık. Ama şarkıların içindeki melankoliden ve benzerliklerden yola çıkarak konsept albüm gibi algılayanlar da var, bu da bence iyi bir şey.
"Black Halo" sizin ticari olarak en başarılı albümünüz ve o albümde 'March of Mephisto' gibi şarkılarla daha agresif ve direkt bir power metal icra etmiştiniz. "Ghost Opera" ise "Black Halo"dan farklı...
Doğru, çok farklı. Her geçen gün değişiyoruz, müziğimize de yansıyor bu. Ama ben bu albümün "Black Halo"dan daha büyük ticari potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.
'Rule the World' gibi vurucu bi şarkı varken neden 'Ghost Opera' gibi anlaşılması zor bir şarkıya klip çektiniz?
Evet, 'Rule the World', 'Love You to Death', 'Human Staind' ilk akla gelenler ama biz ilk single'ımızda ana akım medyanın bizim sadece bir power metal grubundan ibaret olmadığımızı görmesini istedik. Ayrıca klip için de iyi bir fikir vardı aklımızda.
'Mourning Star' şarkısında efektli ve temiz vokaller arasında ilginç bir kontrast yaratmışsınız. Efekt katılmış, üzerinde oynanmış vokal kısımlarınızı doğal sesinize bir müdahale olarak görüyor musunuz?
Hayır, bu konuda çok açık görüşlüyüm. Prodüktörlerimiz ve grup arkadaşlarım da öyle. Her albümde yeni bir şey deniyoruz. Ayrıca özellikle o şarkıda bunu yapmamızın sebebi vardı, o şarkıda anlatılana ve şarkının atmosferine katkıda bulunduğunu düşünüyorum.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.