GOREFEST  : Röportaj No:022 |
ÖFKEMİZ DİNMEDİ HENÜZ!!!

Death Metal dendiği vakit akla ilk gelen (gelmesi gereken) gruplardan biri olmayı başarmış, bir dönem dağılmış olsalar da onları hiçbir zaman yalnız bırakmayan sadık dinleyicilerinin ısrarları katkısıyla 2005 yılında yeniden bir araya gelmiş, Hollanda'nın ''müzikal yıkım makinesi'' GOREFEST'in yeni albümü ''Rise To Ruin'' raflardaki yerini aldı. Biz de grubun gitaristi Frank Harthoorn ile laflamak üzere telefonun diğer ucundaki yerimizi aldık.

GOREFEST
GOREFEST

YENİDEN BİR ARAYA GELİŞ VE "LA MUERTE"

"2004 yılı sonlarında 'La Muerte'yi kaydettiğimiz sırada farkında olduğumuz bir şey vardı: Neredeyse eskisinden de güçlü bir müzikal ruh yapısı içerisinde geri dönüyorduk! O albümün kayıtları sırasında uzun zamandır almadığım kadar zevk alarak çaldım gitarlarımı. Pek kısa sayılmayacak bir ara vermiştik ve geri döndüğümüzde bu müziği yaparken ne kadar iyi hissettiğimizi yeniden anladık ve bizim için önemli olan da buydu. 'La Muerte'den gayet memnunuz. Yapılan farklı farklı yorumlar olsa da genel olarak eleştiriler pozitif yöndeydi. Gelen önyargılı tepkiler de olmuyor değil ama yapacak bir şey yok, nasıl olsa herkesi mutlu etmemiz olanaksız, asıl istediğimizin de zaten bu olduğunu söyleyemem. Pek çok metal dinleyicisine göre bu bir yeniden birleşme albümü de sayılmadı aslında, ne de olsa Gorefest şimdiki genç nesil için yeni bir isim sayılır :)
'Tıpkı o eski günlerdeki güçlü sound ile geri döndünüz.' diyenler de oldu fakat bunu sağlayalım diye özel bir planımız yoktu hazırlanma aşamasında. Çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkan sonuç bu oldu. Tek söyleyebileceğim albümün kayıt aşamasında bayağı sert bir modda olduğumuz! Zaten farkına varmadan sonuç olarak ortaya iyi bir şey çıkarıyorsanız, bu sizin en iyi yapabildiğiniz şeyi yapıyor olduğunuz gösterir. Albüm sonrası verdiğimiz birçok konser ise (bunlardan biri de 2005 İstanbul konseridir) kariyerimizin en iyi konserleri arasına girdiği için geri dönmekle iyi etmişiz diyebildik rahatlıkla."

YENİ ALBÜM "RISE TO RUIN" HAKKINDA...

"Bu şimdiye kadarki en heavy albümümüz oldu diyebilirim. 9 şarkılık ağır yüklü metal bombası... Oldukça gururluyuz gerçekten! Bir önceki albüm 'La Muerte' ile arasında çok da büyük bir fark yok aslında. Sadece 'Rise To Ruin' biraz daha hızlı çalınmış şarkılar içeriyor ve Jan Chris'in sesi bu albümde daha agresif. Her iki albüm de grup olarak müzikal anlamda nerede durduğumuzu gayet iyi özetleyecek şarkılara ve sound'a sahip.
Stilden söz etmek gerekirse, 90'larda soundumuza özgün bir kıvam vermek adına deneysel çalışmalar yaptığımızı söyleyebiliriz hatta bunun etkilerini hala şarkı yapılarımızda gözlemlemek mümkün ancak belirtmeden geçemeyeceğim, çok da uç noktalara taşımıyoruz bu deneyselliği ve arayışla vakit kaybetmek yerine böylesine görkemli, metal şarkılar yapmak bize daha çok zevk veriyor bu günlerde!
Albümün ismi hakkında Jan Chris'in sabit bir perspektifi vardı ve bulduğu bu başlık (Rise To Ruin) albümün genel havasını en sıkı şekilde özetleyecek nitelikte. Zaten albümdeki sözlere de bakacak olursak bir önceki albüm olan 'La Muerte'de işlediğimiz etrafımızdaki yaşamlarda dönen olaylar hakkındaki genel öfke konulu seanslarımızı sürdürdüğümüzü görebilir, duyabilirsiniz. Öfkemiz dinmedi henüz!"

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.