OMINOUS GRIEF  : Röportaj No:024 |
KASTEN FAAL, KASTEN BEYAZ

Geçtiğimiz haftalarda ''Nothing In Rememberance'' albümlerini kendi şirketleri Kastenfaal (Türkçe okuyunuz) etiketiyle yayınlayan Ominous Grief'in bas/vokalisti Guun (Çağrı) ile karşılıklı oturduk, Türkiye'nin en umut vaadeden gruplarından birini masaya yatırdık. Çağrı'yı uzun yıllardır tanıdığımdan anlatacaklarının bir bölümünü zaten biliyorum ama her şeyi başlangıcından bugüne konuşuyoruz.

OMINOUS GRIEF
OMINOUS GRIEF

Çoğunuz adını yeni duyuyorsunuz ama 1998 yılından beri üreten bir isim Ominous Grief. 1999'daki "Reborn" EP'si dışında yayınlanmış bir kayıtları olmadı ama faaliyet elemanların askerlikleri sırasında dahi kesilmedi. Ortak arkadaşlarımızın deyimiyle, Çağrı ve diğer elemanların gruba ayırdıkları zaman ve enerjiyle, 10 yıl önce bakkal açmış olsalar şimdi süpermarket zincirleri olacağı aşikar.
Kendilerini Black Metal olarak adlandırmıyorlar. Vokalini duyanın hemen bu etiketi yapıştırması mümkün ama Çağrı "Black Metal kavramlarının hiç biri yok. Ölüm mesela bir Death Metal konsepti. Satanizm yok, başka bir din yok. Metal grubu dersek her şeyi tanımlıyor aslında" diye durumu özetliyor.
Ominous Grief'in en ilginç yanlarından biri, 'NIR' albümünün aslında grubun en eski dönemini yansıtıyor olması. Şu anda beş albüme yetecek kadar materyalleri mevcut ve bunlar aynı tarzda da değil. İlk albümünü yeni yayınlamış bir grubun ilerisini bu derece görüyor ve planlamış olması alışılmadık bir durum. Çağrı bu durumu şöyle açıklıyor: "Biz bu albümü 2007'de yaptık sanıyorlar ama aslında 1998'de yaptık. Albümdeki son parça grubun ürettiği ikinci beste mesela. Albümün açılış parçasını Cüneyt askerde yaptı 2000'de. En yenisi 2002 tarihli 'Dust'. 2004 yılında bir sürü şarkı oldu, hepsini kaydedelim dedik, şu anda yeni müzik yapmaya takatimiz kalmadı. Önce eldeki materyali değerlendirmek istiyoruz. İkinci albüm çok farklı olacak. Bu albümde çok farklı bir şey yapmıyoruz, daha farklı arayışlar bundan sonraki albümlerde olacak. Belki ikişer ikişer çıkacak bu albümler. Avrupa'nın ilgisini üçüncü albümde çekeriz diye düşünüyorum."

GRUBUN KONSEPTİ

Albümün ölü bir adamın tecrübeleri üzerine olduğundan laf açıyorum, Çağrı yanlışımı düzeltiyor:
"Bir değil bir kaç adam var. Kimi yeni ölmüş, ne olduğunu anlayamamış. Kimi asırlar önce ölmüş, hala oralarda geziniyor. Biz albümü zaten öyle düşündük: Soğuk eller ve nefesler ölümün dünyasında dostunuz olmaya çalışır, o yüzden yalnız kalmayı çok istersiniz demiştik. Onların korkularını anlatıyor. Zamansız bir mekanda kalmışlığı. Onların anılarını anlatıyoruz bazen, 'Cloaked ın Mystery'de olduğu gibi. Ölüm ve sonrası sadece bu albümün değil, Ominous Grief'in konsepti."

HEDEF DÜNYA!

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.