DOMINICI  : Röportaj No:025 |
DREAM THEATER'DA FARE GİBİ SÖYLÜYORDUM

Dream Theater'ın ilk albümü ''When Dream and Day Unite''ta mikrofonu tutan Charlie Dominici tam 18 yıl sonra progresif metal'e geri döndü. Yılın sürpriz albümü ''O3 Trilogy part 2''yu çıkartan Charlie'yle ikinci baharını ve Dream Theater geçmişini konuştuk.

DOMINICI
DOMINICI

Eski röportajlardan senin pek de metal müziği benimsemediğini biliyorduk. Dolayısıyla 18 yıl sonra gelen bu albüm sürpriz oldu. Nasıl oldu da, oldu?
Sanırım prog-metal türüne farkında olmadan ısındım. Aslında ilk başlarda progressive'i benimsemezdim ama her zaman heavy müziği seviyordum. Dream Theater beni bu tür müziğin içine itti ve ayrıldığımdan beri de tekrar geri dönmek istiyordum. Trilogy'nin ilk albümünü kaydettiğimde bir grubum olmadığından akustik bir albüm yapmak zorunda kaldım ama ben hep bir grupla progmetal tarzında bir şeyler yapmak istiyordum.
Bu grubu nasıl şekillendirdin? Elemanlar tanınmamış ama maşallahları var...
Mike Portnoy, İtalya'daki DT cover gruplarına bakmamı önermişti. Bir DT cover grubu istemiyordum ama yine de bir DT fan kulübünün sitesine ilan verdim. Bu arkadaşlar da DT cover grubu olmamalarına rağmen arada bir İtalya'da Solid Vision ismiyle DT cover'ları yapan bir gruptu. Sardegna'ya uçtum, daha ilk tanışmamızda onların kafamdaki proje için kusursuz olduğunu anladım.
Müziğiniz Dream Theater'a aşırı ölçüde benziyor...
Aslında "When Dream and Day Unite"ın devamı olmasını öngörüyordum, sonuçta son yaptığım iş o. Eski DT sound'unu tercih eden biriyim o yüzden benzerlik kurulması çok doğal. Gerçi bence bu albümdeki prodüksiyon ondan daha iyi.
On beş yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak şarkı söylemediğinden dolayı vokal tarzının biraz değiştiği fark ediliyor...
Bence vokalim pek değişmedi. WDADU'da bir fare gibi ses çıkarmam istenmişti ve ses dokuma göre vokal partisyonları çok yüksek notalarda seyrediyordu. Ama şimdi kendi doğal ses aralığımda kimseyi memnun etmek için yüksek söylemeye zorunda kalmadan şarkı söylüyorum.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.