TARJA TURUNEN  : Röportaj No:029 |
VE MELEK KANATLARINI AÇTI

Nightwish'in melek sesli eski vokalisti Tarja Turunen, merakla beklenen solo albümü ''My Winter Storm''un promosyonu için uğradığı Londra'da İngiltere temsilcimiz Eralp Baydar'a da yarım saatini ayırdı. İki yıl önce metal dünyasını sarsan ''kovulma'' olayı ertesi ortadan kaybolan Finlandiyalı sanatçının görkemli dönüşünün detaylarını bulacağınız söyleşi, ayrıca Tarja'nın Nightwish'le ilgili düşüncelerini de gün ışığına çıkarıyor.

TARJA TURUNEN
TARJA TURUNEN

Keyifler nasıl, Tarja?
İnan bana, bundan daha iyi olamaz! Tüm yorgunluğuma rağmen kendimi harika hissediyorum. Ayrıca heyecandan içim içime sığmıyor. Çünkü bir bakıma ardında ne olduğunu bilmediğim büyük bir kapıyı aralamak üzereyim.
İlk solo single'ın 'I Walk Alone'un bulunduğun noktayı en iyi şekilde anlattığını söylemek mümkün mü?
Elbette. 'I Walk Alone' sadece bulunduğum değil, ayrıca bulunmak istediğim noktayı en iyi şekilde anlatıyor. Müzik maceramda yepyeni bir sayfayı onunla çeviriyorum. Ne diyorsun, 'I Walk Alone' adeta benim özgürlük marşım!
Şüphesiz, ilk solo albümün "My Winter Storm"un da müjdecisi. "My Winter Storm"u farklı tarzlarda kendini kanıtlamış müzisyenlerle kaydettin. Örneğin basgitarda Living Colour'dan Doug Wimbish var ki, daha önce Annie Lennox, Jef Beck ve Madonna gibi isimlerle de çalışmıştı. Elektrik ve akustik gitarlarda Farmer Boys üyesi Alex Scholpp'a rastlıyoruz. Davullardaki Earl Harvin ise, Pet Shop Boys'dan Seal'e uzanan pop devlerine verdiği destekle ünlü. Öte yandan, tuşlu çalgılar ve bilgisayar programlarını teslim ettiğin Torsten Stenzel de Nelly Furtado, Moby, Tina Turner ve Vanessa Mae gibi isimlerin gözdesi. Bu müzisyenleri seçerken neyi kıstas aldın?
Umursadığım, yetenekli ve esnek olmalarıydı. Tabii bir de ekip ruhuna adapte olmaları önemliydi. Farklı tarzlardan gelmelerini fazla kafaya taktığımı söyleyemem, çünkü hepsi de çok profesyonel, işinin ehli müzisyenlerdi. Bunlar müzikle yatıp müzikle kalkan adamlar. Tıpkı benim gibi. Kayıtlar boyunca kendilerinden bekleneni yapmanın ötesinde albümün şekillenmesine ciddi katkıda bulundular. Gizleyecek değilim, stüdyoda onlardan çok şey öğrendim. Bilhassa Torsten ve prodüktörüm Daniel Presley'den.
Bir de Toni Turunen adında bir destek keyboardcun var. Akraban mı oluyor?
Evet, kendisi kardeşim olur. Tuşlu çalgıların yanısıra elektronik davul ve gitar da çalıyor, ayrıca vokal yapıyor. Uzun süredir onun yetenekli bir müzisyen olduğunun farkındaydım. Fırsata, desteğe ihtiyacı vardı ve bunu ona sunacak benden iyi kim olabilirdi? Bahse girerim, en geç on yıla kadar müzik dünyasında Toni'nin adını duymayan kalmayacak.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.