OVERKILL  : Röportaj No:032 |
SERT ÇAL, HIZLI ÇAL, DEFOL GİT!

Bu adam ilk bestelerini yaparken ben beş yaşımdaydım. Onların farkına vardığımda ise On Dört. Profesyonel kariyerlerinde çeyrek yüzyılı devirmek üzere olan, uluslararası üne sahip bir Metal grubunun kurucu üyesiyle konuşmak yeterince heyecan verici, üzerine bu bir de çocukluk kahramanlarınızdan biri olunca, daha da önem kazanıyor. Neyse ki Overkill solisti Bobby 'Blitz' Ellsworth, nezaketi ve mütevaziliğiyle röportajı hemen sohbet havasına çekiyor ve yepyeni albüm 'Immortalis'ten konuşmaya geçiyoruz.

OVERKILL
OVERKILL

"Immortalis"in yazım sürecinden, daha doğrusu Overkill'in şarkı yazma metodlarından başlıyoruz: "Overkill'in bir projesinde şarkı yazma süreci riffle başlar, şarkının temeliyle. Bu tabii ki tüm üyelerin katıldığı bir aşama değil. Diğerleri şarkı ilerlerken katkıda bulunacaklardır ama genelde bu konumda işi D.D. (Verni - bas gitarist, grubun halen kadroda olan diğer kurucu üyesi) götürür. Sonra ben şarkılara vokal eklemeye başlarım. Genelde sözler olmadan, fonetiklerle, kelimeler olmadan. Ve önce, bu fonetiklerin davullara uymasına çalışırım. Çünkü, benim görüşümce, şarkıyı ritmik olarak yazmak, mesela ritmik olmayan bir riff ile vokal partisyonunu birleştirmeye çalışmaktan daha önemlidir. O vokal partisyonu da genelde ritmin karşısında melodiye dönüşür. Ve şarkı geliştikce hepimiz üzerimize düşeni yaparız: diyelim ki, vidaları sıkar, bakımı yapar, motorun çalışmaya hazır olduğuna emin oluruz."
"Immortalis"in ilk baskıları bir de canlı bonus DVD içerecek. Grubun bu yaz Almanya'da, Wacken Festivali'nde verdiği konser, 16 kamera eşliğinde ölümsüzleştirilmiş. Bunlardan biri de Bobby'nin elinde olduğundan ortaya çok ilginç bir kayıt çıkmış olabilir. Bobby bunun hayranlarına bir hediye olduğunu söyledikten sonra, ben daha bir şey söylemeden, albümü İnternet'ten download edeceklerin fikrini değiştirebilecek, ürünü daha değerli kılacak bir fikir olarak düşündüklerini söyleyerek, açıksözlülüğüyle takdirimi kazanıyor. Onlar da artık hemen her müzisyen gibi parayı turnelerden kazanıyorlar. Overkill albüm satışlarının İnternet öncesi ve sonrası ne kadar oynadığını sorduğumda %40 ila %50 arası cevabını alıyorum. Yakın gelecekte albüm yayınlamanın bir nevi kartvizit olacağı, sektörün tamamının canlı performans ve partilere yöneleceğini öngörmekteydim, bu dinlediklerim de tezimi doğruluyor.
İlk Overkill albümü "Feel The Fire" grupla aynı adı taşıyan bir şarkı ile bitiyordu. İkincisi de 'Overkill 2' ile. Bu zincir uzun süredir kopuktu ama "Immortalis"in sonunda da karşımıza 'Overkill 5' çıkıyor. Acaba bunların beşini arka arkaya canlı çalmayı ve kaydetmeyi düşünürler mi? "Bunu yapacağımızı sanmıyorum çünkü konser akıcı olmalı. Kendimizi beş şarkıya kilitlersek bundan bir kişi hoşlansa da tüm konserin havasını değiştirecektir. Burada tek tip müzik çalınacak neredeyse yirmi beş dakikadan bahsediyoruz." Manowar'ın Türkçesi olsa da şu yukarıdaki satırları okusa. "Eğer bizi seven birine bak burada üç gün boyunca çalacaklar, bütün albümleri, bütün şarkıları çalacaklar derseniz, ne güzel diyecektir ama aslında bu güzel bir şey olmaz. Gerçekten iyi bir konser vermenin sırrı bütün gücünüzle yüklenmek, hızlı hareket etmek, öyle ki, sanki olduğundan kısaymış gibi hissettirmektir. İşte o zaman insanlar sizi bir kere daha görmek isterler. Bizim felsefemiz budur: sert çal, hızlı çal, defol git". Estağfurullah, güle güle gidin diyeceğim ama anlamayacağından yeni albümden hangi şarkıların turnede çalınacağını soruyorum. 'Devils In The Mist', 'Skull&Bones', 'What It Takes' ve 'Walk Through Fire' bu seneki sette yerini alacak tazeler. Peki biz müşerref olabilecek miyiz acaba kendileriyle? Türkiye'den bu turne için hiç teklif geldi mi? Maalesef henüz değil. İstanbul'a her gelişlerinin güzel bir tecrübe olduğunu ve her zaman tekrarlamak istediklerini de belirtiyor bu arada.
Overkill iki gitaristli bir yapıda kurulmasına rağmen ilk albümünü gitarda sadece Bobby Gustafson olduğu halde kaydetti ve bu grubun altın yılları kabul edilen ilk dört albüm boyunca böyle sürdü. Gustafson sonrasında da hep iki gitarla devam ettiler. Overkill'i dört kişiyken tanımış hayranlarından biri olarak bunun sebebini soruyorum: Gustafson'un tercihi miydi yoksa grupça alınmış bir karar mıydı? "Dörtlü kadro olacak diye alınmış bir karar yoktu, sadece dört kişiyle işliyordu, hepsi bu. Bobby gruptayken de ikinci bir solo gitarist almayı hep düşündük ama ilk dört albüm boyunca her şey yolundaydı ve öyle kalmasına karar vermiştik. Bobby gittikten sora iki gitaristle devam etmenin ardında şöyle bir mantık vardı, şimdi üretilecek yeni materyalin eskisiyle kıyaslanmaması gerekiyor, çünkü artık yeni bir grubuz. Fazladan bir üyemiz var ve Overkill artık yeni bir Overkill."

ELEŞTİRİLER

Grubun hayranlarının baştacı ettiği "The Years Of Decay" veya "Under The Influence" albümleri zaman zaman çok sert eleştiriler almıştır, halen yeni bir Overkill albümü çıktığında Metal medyası ikiye bölünür, çok severler ve ya nefret ederler. Eleştirilerden ne kadar etkileniyorlar? "Grubun beğenilmemesi benim açımdan ne motivasyon düşürücüdür ne de motive edici. Uzun zaman önce öğrendim ki kendi dünyamın dışında olup bitenlere kafayı takarsam bu sadece yıpratıcı olacaktır. İyi bir eleştiriyle de kıçımı silebilirim, kötüsüyle de. Benim için aynı değerdeler. Tek bir sesin ne dediğini dinlemek bir dünya dolusu diğerini yadsımak olacaktır. İyi veya kötü eleştiri beni etkilemez. Önce benim kendi yaptığım işten memnun olmam lazım, memnun olmasam yapmazdım zaten. Yirmi iki yıldır da bu işi yapıyorum madem, bence felsefem doğru".

İLK THRASH GRUBU ONLAR MI?

Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.