CELTIC FROST  : Röportaj No:033 |
MUTLUYUM, ÇÜNKÜ RUHUM HALA KARANLIKTA!

İsviçre hiçbir zaman heavy metalle anılan bir ülke olmadı. Ama bu ülkeden bir zamanlar tüm dünyayı sarsan, Nirvana gibi gruplara bile ilham kaynağı olmuş bir grup çıktı: Celtic Frost. Grup, geçtiğimiz yıl 16 yıllık aradan sonra yeni stüdyo albümleri ''Monotheist''ı yayınladı. Bize de grubun beyni Tom G.Warrior ile söyleşmek düştü.

CELTIC FROST
CELTIC FROST

"Monotheist" harika bir albümdü. Yayınlanalı bir seneden fazla oldu. Genel anlamda gelen tepkiler sizi mutlu etti mi?
Evet, hem de çok. Biliyorsun bu 16 senelik bir aradan sonra yayınlanan ilk Celtic Frost albümüydü. Bu söyleyeceğimin kibirlilik olarak algılanmasını istemem ama işin aslı biz diğer insanları değil kendimizi mutlu edecek olan albümü yapmayı hedefledik. Bizim istediğimiz gerçekten Celtic Frost hissiyatına sahip bir albüm yapmaktı.
Albümü kaydetmeniz 4-5 senenizi aldı öyle değil mi?
Evet ve bunun sebebi tamamen içimize sinen bir albüm yapabilmekti. Albümü birkaç ay içinde de hazırlayıp akabinde turneye çıkabilirdik ama biz gerçek bir Celtic Frost albümü yapmak istedik. Doğal bir biçimde gelişen ve gerçek bir grup tarafından yapılmış bir albüm. Eğer bunu para için yapıyor olsaydık, bu kadar uğraşmazdık. '90'lı yıllar boyunca tekrar bir araya gelmemiz için bir sürü teklif yapıldı ve cidden büyük paralar önerildi. Biz grubu bunun için değil müzik ve arkadaşlık için bir araya getirdik. Bu 4-5 yıllık süreç içerisinde Martin ile dostluğumuzu tekrar canlandırdık ve albümün yapımı için dışarıdan herhangi bir maddi destek almadık, çünkü kontrolün tamamen bizde olmasını istiyorduk.
"Monotheist" lirikler bazında çok kişisel bir albüm. Bolca sembolizm ve fantastik imgeler içeren lirikleri bırakıp neden böyle lirikler yazdınız?
Bunun temel sebebi yaşlanmış olmamız. Oldukça zorlu yıllar geçirdik. İlk albümümüzü yaptığımızda hayatı tanımayan genç insanlardık ve anlatabilecek çok şeyimiz yoktu. Bu nedenle tarihi ve fantastik hikayeler yazıyorduk. Şimdi ise 40'lı yaşlarımızdayız ve kendimizle ilgili anlatacağımız çok şey var. Bu albümün yapımı esnasında hayatlarımızda gerçekten büyük etkilere sahip olan olaylar yaşadık. Bunların tümü liriklere yansıdı.
"Monotheist" albümünün digipack baskısında 'Temple Of Depression' isimli bir bonus parça var. Bu benim favori parçam.
Benim de.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.