TANKARD  : Röportaj No:034 |
EN İYİ BİRA, SANA EN YAKIN OLAN BİRADIR!

Alman thrash metal sahnesinin tam çeyrek yüzyıldır en sevilen gruplarından Tankard, 25'inci yılları şerefine özel bir albüm hazırlayarak hayranlarını selamladı. Biz de grubun vokalisti Gerre ile bol kahkahalı bir telefon görüşmesiyle pek çok konudan muhabbet ettiğimiz oldukça uzun bir röportaj gerçekleştirdik. Birazdan okuyacak olduğunuz bu yazı, muhabbetin en kayda değer anlarından oluşmakta.

TANKARD
TANKARD
Bir grubun tüm kariyeri boyunca "bira aşkına" müzik yapması kulağa ne kadar garip geliyor değil mi? Alman grup Tankard bu garip işi gerçekleştirirken bizi de müziğiyle dinleyicisi yapmıştı bir kere. Kreator, Destruction ve Sodom üçlüsü ile çatık kaşlı thrash metal ekolünün beşiği Almanya'dan çıkmış olmalarına rağmen güler yüzlü halleri ile farklı bir konuma sahip olmuşlardı yıllar içinde. Ne zaman bir barda çalınan şarkısına denk gelsek kadehlerimizi şerefine kaldırdığımız bu gruptan, vokalist Gerre ile bir süredir yazışıyorduk. 25'inci yıllarını kutlama amaçlı yayınladıkları "Best Case Scenario: 25 Years In Beer" adlı best of niteliğindeki albümü dinlerken sürdürdüğümüz bu yazışmaların sonucunda röportaj tarihine karar verdik ve Gerre tam karar verdiğimiz saatte telefonumu çaldırıyordu. Telefonun "hands free" tuşu ile kayıt aletinin "record" tuşuna aynı anda bastığımda karşımdaki ses güleç bir tonla "Merhabalar, Headbang dergisinden Sadi ile mi görüşüyorum?" diye soruyordu. Olumlu yanıt aldığında ise bir röportaja değil, bir rock barda yakın bir dostumla biralarımız eşliğinde bir muhabbete başlamıştık sanki...

Selamlar Gerre, ilk olarak Tankard'ın şu sıralar neler ile meşgul olduğundan başlayalım istersen...
Tabii, grup olarak şu günlerde sıkı bir prova sürecine girmiş durumdayız. Aralık itibariyle yoğun sayılabilecek bir konser programına gireceğiz ve bunun için hazırlanıyoruz şu sıralar.
Yeni albüm kayıtlarından ne haber?
Yeni albüm kayıtlarına yeni yıl ile birlikte başlamak istiyoruz. 2008 yılı içerisinde yepyeni şarkılardan oluşan bir Tankard albümü yayınlayacağız fakat şimdiden kesin tarihler söylemiyorum dostum, bu konularda biraz hantal davranıyoruz artık :)
Peki "Best Case Scenario: 25 Years In Beer" hakkında konuşalım o zaman...
Uzun zamandır öyle bir albüm yayınlamak istiyorduk. Fakat sadece tüm albümlerimizden birkaç şarkı seçip bir CD'ye doldurup dinleyicilerimize sunmayalım dedik. Daha heyecan verici bir fikrimiz vardı: Eski parçalarımızı yeniden kaydetmek! Tüm albümlerimizi göz önüne aldığımızda konserlerde en çok eşlik edilen parçalarımızı seçtik ve grup içerisinde uzun tartışmalar sonucunda bu şarkı sayısını 15'e indirerek, kayıt sürecini başlattık. Her albümden şarkı almaya dikkat ettik ve ortaya böyle bir yeni versiyon albümü çıktı.
Albümün sınırlı sayıda basılan özel versiyonunda ekstra bir CD daha var. Farklı grupların sizin şarkılarınızı çaldığı...
Bunu da bağlı bulunduğumuz müzik firması uzun zamandır planlıyormuş. O CD'deki birçok grubu yakından tanıyoruz, birkaç tanesini ise ilk defa duyduk. Grup olarak bizi onurlandıran bir şey tabii, mutlu olduk. Daha önce birlikte turneye çıktığımız gruplardan kendi şarkılarımızı canlı olarak birçok defa dinlemiştik fakat bu sefer böyle bir şeyin bir CD'de toplanması kariyerimizin önemli anılarından biri oldu.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.