PAGAN  : Röportaj No:046 |
KRAL TAHTINI GERİ İSTİYOR!

Pagan yıllardır dağıldı zannedilen bir gruptu, ancak kısa bir süre önce albüm yayınlayacakları haberi geldi ve 9 senedir beklediğimiz o albüm ''Oz: In Transcendence'', Hammer Müzik lisansı ile geçtiğimiz ay piyasaya çıktı. Pagan tahtını geri almak için geri gelmişken kendilerine merak ettiklerimizi sormadan da edemedik tabi ki...

PAGAN
PAGAN

Faith No More'un bir parçası vardır 'From Out Of Nowhere' isimli. Pagan lafı ne zaman geçse aklıma garip bir şekilde hep o parça gelir. Çünkü Pagan da 1998 senesinde, o dönemde malum bir dergide her hafta pompalanan bir sürü Türk Black grubunun aksine, "nereden geldikleri belli olmadan", sıfır laf gevelemesi ve sıfır tanıtım ile piyasanın orta yerine bomba misali düşüverdi "Heathen Upheaval" demolarıyla. Demo dediğimize bakmayın, döneminde albüm kısvesi altında yayınlanan türdaş kayıtları ile arasında hem müzikal anlamda, hem de sunum açısından okyanuslar kadar fark vardı. O günden sonra da "Pagan bir yana, diğerleri bir yana" oldu.

Gecikmeli ilk albümünüz "Oz: In Transcendence" geçtiğimiz günlerde Türkiye'de CD formatında yayınlandı. 2001'deki Katatonia konserinden sonra grup ortadan kayboldu, bu da birçok kişiye grubun dağıldığını düşündürttü. Bu süreç içinde neler yaşandı? "Oz: In Transcendence"in oluşumundan bahseder misiniz?
Emre: "Oz"un kayıtlarına, o konserden birkaç ay önce başlamıştık aslında. Aynı yılın sonunda benim başka bir kıtaya göç etmem kaydın bitmesini biraz geciktirecekti. Tabi bu "biraz", stüdyo sahibinin rahatsızlanması ve benim ana yurda uzun süre dönemememden dolayı "bayağı" halini aldı. Daha sonrasında kaydı ve miksajı kendimiz yapıp, albümü de kendi şirketimiz olan Buz Yapım'dan piyasaya sürmeye karar verdik. Ben eksik olan kısımların kaydını bitirdiğimde, Arda'nın buraya gelmesine çok az bir süre kalmıştı. Beraber, iki hafta kadar yoğun bir çalışma temposu sonucunda bazı düzenlemeler ile klavyeleri bitirip, miksajı tamamladık. Birkaç ay sonra da menajerimiz Savaş Acar aracılığıyla, Hammer Müzik'le albümün Türkiye lisans anlaşmasını yaptık. Anlayacağın "Oz"un oluşumu için çok emek ve zaman harcandı.

Davulcunuz Savaş'tan "menajerimiz" diye bahsediyorsunuz, kendisiyle müzikal anlamda yollarınız ayrıldı mı?
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.